Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, neden Irak’a geldi?

Tarihte ilk kez Katolik Kilisesi lideri Irak’a gitti. Sloganı da “Hepiniz kardeşsiniz” Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco’nun Irak gezisi, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında dinler arası diyaloğu artırma çabasının devamı olarak görüldü. Dinler arası diyalog kelimesini ilk FETÖ’den duyduk. Muhammed Hatemi, 1997’de İran Cumhurbaşkanı seçildikten sonra dinler arası diyaloğu gündeme getirmişti.

Papanın Iraklı Hristiyanlarla birlikte dua etmek, IŞİD saldırılarında yerle bir olmuş kiliseleri ziyaret etmek, birlik mesajları vermek için gitmediğini herkes biliyor. Papa Francesco’nun Irak ziyaretinde kimlerden kimlere, ne mesajlar getirdiğini net olarak bilmiyoruz. Ancak medyaya yansıyan bilgilerden yola çıkarak yorumlayabiliriz.

Papa İran ile ilişkileri iyi olan ancak İran’ın adamı olarak tanımlanmayan Iraklı Şii Lider Ayetullah Seyyid Ali el-Hüseyni el-Sistani ile görüştü. Papanın Sistani ile görüşmesi İran’ın Şii liderlerini rahatsız etti. Çünkü komşu olan Irak da İran da Şii. Ve İran, Irak’ta nüfuz sahibi.

Irak ve İran Şiileri farklı ekoldür. Irak Şii liderleri din ve politikayı ayırırlar. İran Şii liderleri ise hem dini lider hem de siyasi liderdir. Bu görüşme, Necef-Kum arasındaki gelenekselleşmiş rekabette dengenin Necef’in lehinde değiştirilmesi anlama da geliyor. Papanın ziyareti sonrası Irak, uluslararası sisteme bütünleşirken İran sistem karşıtı gibi göründü. Papa Sistani görüşmesi ile diyor ki; “biz laiklerin yanındayız.” Biz şunu biliyoruz; Papa ile görüşen Irak’taki radikal Şia lideri de İran’daki radikal Şia grupları da Türkleri düşman olarak görüyorlar. (Azerbaycan’da yaşayan şia ve Aleviler hariç)

Papa Iraklı Hristiyanları koruduğu için Sistani’ye de teşekkür etti. Papa, Irak da sadece Sistani ile görüşmedi. Şii terör örgütleri ile de görüştü. Papa Irak Babylon Hareketi (Haşdi Şabi’nin içindeki Hristiyan kolu) lideri Reyan el-Keldani ile de görüştü. ABD bir taraftan Reyan el-Keldani’ye yaptırım uyguluyor. Bir taraftan da Papa’yı görüşmesi için Irak’a gönderiyor. Bunu da Papanın resmi ile Türkiye topraklarından bazı bölgelerinin (sözde Kürdistan haritası) bulunduğu puldan anlıyoruz.

Joe Biden’in gelmesiyle ABD, önce desteledikleri terör örgütlerini paraya boğdu. Daha sonra şirin gözükmek için Papayı bölgeye yolladı. Bir taraftan da ABD askeri Türkiye’nin etrafında üsler kuruyor. Kurduğu üslerle de esas amacı Türkiye’yi kuşatmak.

Kısaca Papanın Irak ziyaretinin amacı Türkiye’ye saldırmak. Görünürde böyle gözükse de ABD, Irak’tan ve bölgeden kovulacak ve hiçbir hayalini gerçekleştiremeyecek.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.