Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Kırmızı Kitap (Milli Güvenlik Siyaset Belgesi)…

5 yılda bir yenilenen “Kırmızı Kitap” (Milli Güvenlik Siyaset Belgesi) yenilenme kararı, en son 2010’da yenilenmişti.
Ana ilkeleri hemen hemen hiç değişmeyen. sadece Türkiye‘nin milli güvenliğini tehdit eden şeylerin sıraları bazen değişen, 2015’de yenilenmesi gereken “Kırmızı Kitap“, süresi beklenmeden 2014’de yenilendi…

Kırmızı Kitap, MGK tarafından onaylanıp bakanlar kurulu tarafından imzalanarak son halini alır. “Kırmızı Kitap“a, “Gizli Anayasa” da denilir.

Korkuların eseri olduğu için, içi boş korkularla dolu, “Kırmızı Kitap” sayesinde, yağmurdan kaçarken doluya yakalanan bir Türkiye var.
Çünkü çağdaş ve Demokratik bir Türkiye olmak varken, İran‘a benzemeyelim diye, Suriye‘ye benzetildik.

Aşırı sağın tehdit unsuru olmaktan çıkarıldığı, eskiden “Gizli” söylense de şimdi “Umumi” olan “Kırmızı Kitap“, 1964 yılında askeri ve bürokratik vesayeti kalıcı yapabilmek için oluşturdu ve her gelen iktidar da, Anayasaları ve yasaları aşan gibi “Kırmızı Kitap“a uydu. Oysa “Kırmızı Kitap“, Demokratik bir hukuk devletinde olsa olsa bir garipliktir.

Sakat bir demokrasi anlayışı olduğu için, kendinden önceki tüm siyasi liderler gibi, bu belgenin kalkmasını değil, belgenin kendisi tarafından yapılmasını isteyen, vesayeti kaldırmaktan vazgeçip, vesayetin ta kendisi olmaya karar veren Recep Tayyip Erdoğan, değiştirmeyi değil de “bir hukuk devletinde böyle bir belge olmaz” demeyi kendine görev bilse.

MKG‘da o kitap yazıldığından beri o belgede zaten var olan önceleri Mücahit, şimdilerde Mürahit, Cemaat’in ulusal güvenliği tehdit eden yapı olarak tanımlandığı “Kırmızı Kitap” bugünden sonra Cemaat’le direk ya da dolaylı irtibatı olan her kişi, kurum ve yapı gözetim altında olacak.

Aleyhine mahkemeye gidilemeyen, kaynağı Anayasa olmayan hiçbir kural ve kitap, adil ve demokratik olamaz. Kaynağını Anayasa’dan ve yasalardan almayan “Kırmızı Kitap“, 1990’ların gayri-demokratik Türkiye‘sinin, derin devletin ve kanunsuzluğun sembolü olmuştur. Bir cemaat ile mücadele edeceğim diye, demokrasiyi ve hukuku tehlikeye atmaya değmez…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.