Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Kobane, düşsün mü? düşmesin mi?

Türkiye, Ortadoğu politikasında, Küresel sermaye ile ters düştüğünde, Türkiye‘ye haddini bil diyenler, PYD’ye silah yardımı konusunda Türkiye ile ABD anlaşınca bu sefer de Türkiye’yi ABD işbirlikçisi olmakla suçluyorlar ve PKK ve PYD militanlarını silah ve mühimmat anlamında 30 yıldır besleyenleri çabuk unuttular!

Türkiye’yi PYD’ye silah yardımı yapmakla suçlayan ABD, Kobane ekseninde Türkiye ile arasında gerginlik yaşıyor ve PYD’ye silah yardımı koridorunu açtığı için, Türkiye‘yi tüm dünyada itibarsızlaştırmak maksatlı korkunç bir kara propaganda yürütüyor! Bu kara propagandayı yürütenler, Kobane‘deki çatışmalar bahanesiyle, PYD’ye silah yardımı konusunda, Türkiye‘yi “U dönüşü” yapmakla suçluyorlar. Oysa Türkiye‘nin yaptığı, “U dönüşü” değil! hedeften sapmadan, düşmanı oyalamak için “Taviz” vermektir. Aynı çevreler, Türkiye‘ye PKK ve Kürt sorununu çözmek istiyorsan, Barzani ile iyi geçin diyorlardı. Şimdi ise Türkiye PYD’ye silah yardımı konusunda, Barzani ile işbirliğine gitti diye topa tutuyorlar!

Türkiye halkına PKK’yı Emperyalist düşmanı olarak göstermeye çalışanlar, bugün Kobane‘de, IŞİD’ı bahane ederek, PKK’ye yardımı resmileştirmeye çalışıyorlar ve PKK’nın, IŞİD’e yenilmemesi için, Kobane‘de IŞİD’ı bombalıyor. Böylemi oluyor Emperyalist düşmanlığı?

Kobane için, PKK ve IŞİD’ın arkasındaki güç aynı derseniz (ABD-AB) yanılırsınız. Böyle düşünürseniz, PKK ve IŞİD’ın arkasındaki güç olan ABD ve AB kendi aralarında savaşıyor demeniz gerekiyor.

Kazandığı jeo-stratejik konumuyla, Ortadoğu ile ilgilenen hemen herkesin hesaplarını alt-üst edeceği, Ortadoğu‘nun geleceğinde belirleyici rol alacağı, bir öneme sahip olan Kobane, toplumsal dinamiklerin ve bölgesel stratejileri bütünüyle etkileyecek bir sürecin en kritik ve kırılgan halkasını oluşturuyor. Aslında Kobane‘de kimin kazanacağı sorusuna verilecek yanıt, aynı zamanda bölgedeki ittifakların, politik dengelerin ve stratejilerin hangi yönde değişeceğine dair bütün soru işaretlerine yanıt olacaktır.

Ben AKP’li değilim ama, konu Türkiye çıkarı olduğu zaman, Ülke çıkarı tarafında olurum. Irak‘ın artık eski Irak olamayacağı, Suriye’nin eski Suriye olamayacağı, yeni bir Ortadoğu kuruluyor ve bu nedenle Türkiye‘de, kendi statülerine şimdiden sahip çıkmaya çalışıyor.

Recep Tayyip Erdoğan, bir kaç gün önce, Kobane, ABD için neden stratejik? diye sordu. Bu soruya hiç kimseden cevap gelmedi. Bu sorunun cevabını kısa olarak yazmak istedim.

Küresel sermaye, Kobane‘de PKK-YPG ittifakını istiyor.
Türkiye ise Kobane‘nin Müttefiki Barzani tarafından, Peşmergelerin kontrol etmesini istiyor.
PKK Kobane düşerse, çözüm süreci biter diyor.
Türkiye, Kobane düşerse, PKK düşer. Kandil düşer. Kürdistan düşer ve Türkiye‘nin önü, sonuna kadar açılır diyor.

Siz ne diyorsunuz? Kobane düşsün mü düşmesin mi?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.