Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Krizden nasıl kurtuluruz yerine, kriz ile yaşamanın teorisi ve pratiğini yapmalıyız…

Tarihte üç önemli “Küresel Kriz” yaşandı. 1873–1896 Viyana Borsası’nın çöküşü. 1929 yılında başlayıp aşağı yukarı 1936’a kadar süren ABD Borsası’nın çöküşü. Ve 2008’de, ABD’deki Mortgage sisteminin çökmesi ile başlayıp halen devam eden kriz.

Geçmişteki Küresel Krizlerde derinleştiği dönemler olmuştu. Daha önceki Küresel krizlerde olduğu gibi Dünyanın bütün ülkelerinde olmasa bile çok sayıda ülkede, kriz yeniden derinleşti.

Küresel Krizlerde, krize karşı alternatif üretemeyenlerin teorileri ve pratikleri çöker. Kendi çöküşünü gizlemek isteyen Ülkeler de başka ülkelerin nasıl çöktüğünü ve bu krizden kurtulamayacağını öne çıkarırlar. Maalesef şu an bizde de bu yaşanıyor. Böyle saptamalar kısa vadede moral verebilir ama gerçekler böyle değildir.

Bir Ülke büyümeye karar verdiyse zaten kriz yaşayacağını bilir ve “krizden nasıl kurtulurum?” yerine yaşanacak krizi göze alarak hatta arada derinleşeceğini de hesap ederek kriz ile yaşamanın teorisi ve pratiğini yapar. Krizle birlikte yaşayabilmek politikası, bazı ülkelerde görülmemiş olabilir ama Kapitalist ülkeler bizim ülkemiz gibi krizden kurtulmak gibi bir sorun yaratmak yerine, sürekli yeni yöntemler geliştirerek, krizle birlikte yaşamaya çalışır.

Bir Ülke, Krizle yaşamayı öğrenmek istemiyorsa kriz, başarılamayacak kadar büyütülür. Çok büyük Teori, Pratik geliştirerek ve bunu tartışmaya açarak, krizi aşabileceğinizi zannediyorsanız, gerçekte hiçbir şey yapmamışsınızdır ve büyük işler yaptığınızı zannediyorsunuzdur.

1929 Buhran Krizi‘nde genç Cumhuriyet, krize karşı alternatif üretti ve Türkiye, 1930 -1940 arası Dünyada gelişen ilk iki ülkeden birisi olmuştu. Bugünkü durum da 1929’dan farklı değildir.

Çıkış yolu bulmaya çalışan bugünkü Türkiye‘nin, büyük işler konusunda sürekli büyük planlar yaptığını abartıp konuşacağına, Üretim Politikasında küçük işler yaparak başlaması gerekir. Bunu uygulayabilmek için ise tarihten biraz olsun öğrenebilmek gerekiyor. Kapitalizmin çökmediğini ve çökmeyeceğini göremiyorsanız hiçbir yerden başlayamazsınız.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.