Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Küresel Sermayenin 2015 hazırlığı devam ediyor

Küresel sermaye, bölge ilişkilerini etkileyebilecek Türkiye’nin iç politikasında büyük bir kriz oluşturmadan uzun yıllardır destekleyip güç haline getirdiği, Recep Tayyip Erdoğan’dan aşamalı olarak kurtulmak için, 01 01 2013’den itibaren, iki yıllık bir süreye yayarak, tasfiye etme politikasını yaşama geçirme karar aldı. iki yıl, politikada uzun bir zamandır.

Bu karar  AKP iktidarını yıpratarak zamana yayacak bir tarzda etkisizleştirme kararıdır.

Türkiye’nin jeografik yapısı nedeniyle içte büyük çaptaki politik bir krizi kaldıramaz. 

Türkiye’de derinleşecek politik bir çatışmanın bölgesel etkisi çok daha sert ve karmaşık olur. 

Böylesi bir süreci kimsenin kontrol etme şansının olmayacağı biliniyor. 

Bu bakımdan AKP’yi yıpratarak etkisizleştirme politikası çok daha makul görüldü.

Bu kararla ilgili ilk anlaşma HYP‘ni (Halkın Yükselişi Partisi) devralmaya hazırlanan Mustafa Sarıgül, HYP‘yi devralmaktan vazgeçirip, ilk önce CHP‘nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı, İstanbul‘u aldıktan sonrada CHP genel başkanlığı için ikna edilip, Hüsamettin Özkan’a da Mustafa Sarıgül‘ü İstanbul için hazırla diye talimat verildi. 

Mustafa Sarıgül, bu anlaşma kapsamında, Türkiye Değişim Hareketi‘nin (TDH) başında olmasına rağmen, CHP‘nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak, ilk önce İstanbul‘da Nüfusu fazla olan illeri araştırıp, Anadolu‘da ilk ziyaretlerini bu illere yaparak seçim çalışmalarına başladı.

Ziyaret ettiği illerde nüfuslu, sözü geçen insanlara, İstanbul‘daki akrabalarına seçimlerde kendisine oy vermeleri için istek de bulundu,

2013 Haziran ayında Mustafa Sarıgül, İstanbul‘un Anadolu ayağını bağlayıp yani suyu başından keserek seçimi de kazanmıştı.

İç politikada sistem partileri arasında bir sabırsızlık olsa da, küresel sermaye sabırlı ve aşamalı bu süreci 2015 Genel Seçimleri’ne göre işletiyor.

Genel seçime kadar çok şeyler değişebilir.

Bugün izlenen politikalar aniden rafa kalkabilir. 

Yeni politikalar devreye girebilir.

AKP’nin erken genel seçim kararı alarak, bütün planları alt üst etmesi gibi.

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler AKP’ye yönelik tasfiye veya etkisizleştirme planının ilk halkasıdır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.