Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Mantar gibi büyüyen, IŞİD çetesi kim?

Türkiye-Suriye-Irak-Ürdün-Lübnan sınırı boylarında, Suriye ordusuyla, Irak ordusuyla, arada bir vur kaçlarla, Lübnan ordusuyla savaşarak kısa sürede mantar gibi büyüyen IŞİD çetesi kim?

Sünni aşiretler, Saddam‘ın eski askerleri, İstanbul’da ikamet eden Tarık Haşimi, Körfez ülkeleri, Türkiye ve Batıİzzet İbrahim Eldürri ve ekibi IŞİD’in neresinde? sahiden, kim bu IŞİD çetesi?

ABD, Bağdat elçiliğini kapatıyor.İspanya‘da çetelere eleman toplayan hücrelere baskın düzenliyor.Tunus-Türkiye-Katar bağlantılı örgüt üyeleri ne operasyon haberleri geliyor. Suudiler kendisini korumak bahanesiyle Pakistan-Mısır gibi yerlerden paralı asker ithal ediyor. sahiden, kim bu IŞİD çetesi?

Suriye’de PYD nin çeteler ittifakına renk katmasından ve Kırkını geçtiği için sosyalizmden sosyal demokrasiye geçiş yapan solcularla, dolu “Mikro Sol“un çok mutlu olmasına neden olan, sahiden, kim bu IŞİD çetesi?

Muhafazakâr medyada genişletilmiş Yeni Türkiye haritaları uçmasına neden olan, sahiden, kim bu IŞİD çetesi?

İlişkilerin karmaşık denklemlerden oluştuğu Ortadoğu-Irak‘ta olanlar, IŞİD diyerek geçiştirilecek basitlikte bir olay değildir.

IŞİD’ı önce silahlandıran, finansa eden, her türlü destek verenlerin şimdi IŞİD’a müdahale adı altındaki yaptıkları zirveden çıkan planları çok farlı şey.

Terörü yaratan ülkelerinin, Suudi Arabistan‘da “Sünni koalisyon“la yaptıkları IŞİD’e karşı terör zirvesinde, ılımlı teröre destek kararı alınıyor ve Teröre maruz kalan ülkeler çağrılmıyor. Bu ülkelerin çağrılmama nedeni nedir?

Suriye‘de, Esad düşmanlığında birleşen, Türkiye‘nin ortak siyasi değer yargıları ile, Irak‘taki Cihadist çeteleri masumlaştırmak adına, Sünni devrim yapılıyor diyenleri ortak cephede birleştiren değer yargıları aynıdır.

IŞİD, terör çetesine müdahalede çekince var diyerek imza atmayan Türkiye‘nin, olaya “Stratejik derinlik” penceresinden değil de “taşeronlarda taşeron kullanma” penceresinden bakması gerekiyor.

BOP projesiyle Ön Asya’daki kanlı mezhep savaşını yaratan Batı ve proje ortaklarının, IŞİD’le mücadele stratejisi hakkında, Suudi Arabistan‘da aldıkları Şedit (Şiddetti) Sünniliğe karşı ılımlı Sünniliğin desteklenmesi kararı, kime karşı?

Tarihin derinliklerine uzayan fetihçi, ganimetçi, yağmacılık geleneğinin devam ettiği, korkunç yarınlara günaydın demek lazım!

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.