Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

“Menemen Olayı” yada “Kubilay Olayı”

23 Aralık 1930 Cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından birisi olan “Menemen Olayı” yada “Kubilay Olayı“, İzmir‘in Menemen ilçesinde, askerliğini yedek subay olarak yapmakta olan Öğretmen, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay‘ın ve yardımına koşan bekçiler Hasan ve Şevki‘nin şeriat isteyen bir grup tarafından öldürülmesiyle başlayan olaylar zinciri. Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki‘nin şehit edildiği gündür.

Menemen Olayı” yada “Kubilay Olayı”, genç Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica olayıdır.

Olayların ardından bölgede sıkıyönetim ilan edilmiş, General Mustafa Muğlalı başkanlığında kurulan Divanı Harp’te failler idam dahil çeşitli cezalarla cezalandırılmışlardır

Menemen olayının izleri toplumsal bellekten hiç silinmedi ve Asteğmen Mustafa Fehmi KubilayDevrim Şehidi” olarak simgeleşti 

Her sene 23 Aralık’ta Kubilay Olayı ile ilgili olarak çeşitli yayın organlarında konu ile ilgili makaleler yayımlanmakta ve olay lanetlenmektedir.   

Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki Cumhuriyetin yılmaz bekçisi askerleri, gençleri, vatandaşları kısacası TÜRK milletini ve onun iradesini temsil etmektedir! 

Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay‘ın Bekçi Hasan‘ın ve Bekçi Şevki’nin

Vatan haini gerici Derviş Mehmet tarafından katledilmelerini unutmadık! 

O gün memleketin geleceğine göz dikenlerin torunları, bugün de boş durmuyor.

Hiç bir şey yapamasa da çalıyorlar. şimdilik de çalmaya devam ediyorlar.

İnanıyorum ki; milletimiz dün olduğu gibi bugün de toplumsal huzurumuza zarar vermek isteyenlere karşı 

Birlik ve bütünlük içinde hareket ederek ortak ideallerimize gölge düşüremeyecektir. 

Şehit edilmesine sebep olan çirkin saldırıyı, yıldönümünde bir kez daha kınıyorum…….

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.