Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Merkezi İran olan “Hayali Banka”da mı İŞID gibi üzerimize kalacak?

İŞID Terör örgütünü kuran ABD, İngiltere Almanya, Fransa Türkiye, S. Arabistan, Katar Körfez Ülkeleri İŞID’ın üzerinden verdikleri desteği çekmeye karar verdiklerinde en son Katar ve Türkiye kalmıştı.
Katar‘ın da İŞID’a desteğini çekmesiyle sadece Türkiye kaldı ve Dünya İŞID ile Türkiye‘yi birlikte görmeye başladı.

İran‘ın, Mahmud Ahmedinejad‘in Cumhurbaşkanlığı zamanında ABD‘nin İran‘a uyguladığı Ambargoyu İran delmek için “Hayali Banka” aracılığıyla % 15 rüşvet ile ticaret yapmasına eli mahkumdu.
Mahmud Ahmedinejad‘ın Cumhurbaşkanlığı döneminde, ABD‘nin, Bölgede kayıt altına alamadığı Paraları Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı olduktan sonra kayıt altına alabilmek için hazırlıklarına başladı.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, tutuklu iş adamı Babek Zencani ve Türkiye‘yle ilgili geçen hafta çarpıcı iddialarda bulunarak “İstanbul ve Dubai’ye 20 milyar dolar gönderildi” açıklamasını yaptı.
Bu açıklama ile İran, akıllıca bir siyaset izliyor, Dünya kamuoyu önünde bu açıklamalarla kendini temize çıkarıyor.
Bir taraftan dünyaya “Türkiye ile ticari ilişkilerim yok” derken, AKP yönetimine de aba altından sopa göstererek, bir taşla iki kuş vuruyordu.
Bütün Dünyada her devletin, bulaşmak istemediği, pis, ama karlı işleri için üçüncü şahısları var.
Parada kimin elindeyse ipler onun elindedir.

Şimdiki dinci yönetime bakıp aldanmayın!..
İran, ”2.600 yıllık” geçmişi/tecrübesi olan bir devlettir!..
AKP‘nin’ geçmişi/tecrübesi, İran‘a oyun oynamaya da, İran’ın oyununu bozmaya da yetmez!..
Fil ile yatağa giren, ezilerek çıkar…

Her ne kadar İran, sanki bütün ticareti Türk Lirası ile yapıyormuş gibi  “Türk Lirası kullanacak” olarak anlayanlar olsa da dün İran, ticari ilişkilerde Dolar değil de, Dolar dışındaki paraları kullanacağını açıkladı. (Dolar yerine Euro, Ruble, Won, Yuan, Rand vb nin yanında Türk Lirası da)

İran, Ambargo uygulanan bir ülke olduğu için gıda hariç, para transferi yapamıyor, mesela krom ve çelik alacağı zaman Dolar gönderemiyordu.
ABD, İran‘a ambargo uyguladığı için Dolar işlemi yapamayan İran, “Hayali Banka” aracılığıyla kayıt dışı Altın ticareti adı altında yapıyordu.
Şimdi, Dolar dışındaki paralarla yapılacak olması, kayıt altına alınarak Ticaret yapılacak olması.

İran‘ın, ticari ilişkilerde Dolar değil de, Dolar dışındaki paraları kullanacak açıklamasının gerekçesi,Ticari ilişkilerde yani Banka aracılığıyla Dolar EFT yaptığınızda ABD Merkez Bankası (FED) üzerinden, Euro Avrupa üzerinden olur.

Kara para aklamada kullanılan “Hayali Banka” ile Türkiye‘nin sıcak para trafiği ABD‘nin Bölgedeki kayıt dışı paraları kontrol altına almaya çalışması, Türkiye için krizin başlangıcıdır.

Silah kaçakçılığı, altın kaçakçılığı ve kara para aklama eylemlerini, “Hayali Banka” aracılığıyla Türkiye üzerinden serbestçe yaptığı için bizi dost gören İran, gerçekten bizim dostumuz mu?
Madem o kadar iyi niyetli bizim dostumuz, gıda malzemelerini de Türk Lirası  ile alıp satsın

Beşar Esad, karşıtlarının koalisyon ile kurdukları İŞID’a verdikleri desteği çekmesine rağmen çekmeyerek, üzerimize kalması gibi, İran‘ın, ticari ilişkilerde Dolar değil de, Dolar dışındaki paraları kullanacak olması, Merkezi İran olan “Hayali Banka“nın da üzerimize kalacağını işaret ediyor.

Bir ülkenin Uluslararası Politikası değiştiği zaman, mevcut Ülke Politikacının da değişmesi gerekir.
İŞID Politikası zorunlu değişti ama Politikacı değişmediği için İŞID, üzerimize kaldı.
İran merkezli “Hayali Banka” Politikası mecburi değişiyor ama bizim Politikacılar değişmediği için, oda üzerimize kalacak…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.