Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Mesud Barzani’nin, 25 Eylül’de yapılacağını söylediği Referandumun, meşruiyeti olmayacak…

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran’da Erbil‘de bağımsızlık referandumu’ için 25 Eylül tarihinin belirlendiği açıklamıştı. Statüsü tartışmalı Kerkük‘ün de referanduma dahil edileceği kaydedilmişti.

Referandum kararının birbiri ardına sorunların yaşandığı bölgeyi daha da karmaşık hale getireceği uyarısında bulunan Iraklı Türkmenlerin en büyük çatı örgütü olan Irak Türkmen Cephesi ITC Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı :”Hem merkezi yönetim, hem de Irak’ı oluşturan Araplar ve Türkmenler gibi ana unsurların uyarılarına rağmen Iraklı Kürtlerin ısrarla bağımsızlık peşinde koşmaya devam ettiklerini ifade eden Kazancı, “Referandum Irak’ı ve bölgeyi sonu olmayan sorun yumağına dönüştürür” demişti.

ABD‘nin, IKBY‘nin, bağımsızlığını istememe nedenini ABD‘nin, BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley : “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Eylül ayında yapmayı planladığı ‘bağımsızlık referandumu’nun dikkatleri Irak’ın öncelikli hedeflerinden başka yöne çevireceği gerekçesiyle kaygılıyız. Her türlü bağımsızlık referandumu, Irak için öncelikli olan DEAŞ ile mücadele ve ülkenin tüm Iraklılar için istikrarlı hale getirilmesi hedeflerinden dikkatlerin dağılmasına neden olur. Bundan kaygılıyız” dedi

Referandumun anayasal olmadığını söyleyen Irak Başbakanı Haydar el İbadi : “IKBY, Irak’ın bir parçasıdır. Kürtler, Irak’ın birinci derece vatandaşıdır ve böyle de kalacaktır. Kürtlerin çıkarı Irak’ın içerisinde kalmaktır. Ticari, ekonomik ve diğer tüm alanlarda bu böyle. Komşu ülkeler de buna milli güvenlik tehlikesi olarak bakıyor. Bunda da haklıdırlar. Dayanışmaya devam etmemizi diliyorum” dedi

IKBY Başkanı Mesud Barzani‘nin liderliğindeki KDP Politbüro üyesi ve eski Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari : “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde 25 Eylül’de yapılacak bağımsızlık referandumuna İran dışındaki hiçbir ülkenin karşı çıkmadığını öne sürdü. Bas News İngilizce’ye göre Zebari, bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de yapılması ile ilgili ‘referandum için uygun bir tarih’ dediği açıklamalarında, karardan geri dönülmesinin söz konusu olmadığını da söyledi.

Barzani basınında yer alan haberleri yalanlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, ‘Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyoruz, IKBY’nin bağımsızlığını kabul edebileceğimiz haberleri asılsızdır. Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasının dış politikamızın vazgeçilmez ilkelerinden biri olduğu ve IKBY’nin bağımsızlık referandumu düzenleme kararına karşı olduğumuz her platformda ve her seviyede tereddüde mahal bırakmayacak şekilde dile getirilmiştir. Bu tutumumuzda herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır.” dedi.

Barzani‘nin, Bağımsızlık sloganı Barzani ve KDP‘yi güçlendirdiği için KYB-Goran destek vermiyor. Barzani‘de” bağımsızlık hamleleriyle Goran ve KYB’nin hem Bağdat hem de İran‘la ilişkilerini zedelemeyi hedefliyor.

IKBY Başkanı Mesud Barzani tarafından 25 Eylül‘de yapılacağı söylenen referandum Irak genelinde yapılmadığı için meşruiyeti olmayacak…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.