Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Mevcut Başkan Cumhuriyetçi Donald Trump mı Demokrat başkan adayı Joe Biden mi?

ABD’deki tüm anket şirketler Joe Biden’i kazanacak görüyor. Joe Biden’nin kazanacak görünmesi ABD halkının Joe Biden’i sevdikleri için değil Donald Trump’tan ürktükleri için kazanacak görünüyor. Yani Joe Biden kazanırsa en büyük nedeni halkın Trump’tan korkması olacak.

Derin bir ırkçı olarak görünse de Trump ırkçı değil yabancı karşıtlığı üzerinden siyaset yapıyor. Yani kimlik siyaseti üzerinden bayrak, millet, vatan kavramları üzerinden siyaset yapıyor. Trump’ın bu siyaseti de kırsal Amerikada yaşayan beyaz ve yaşlı Amerikalılar arasında karşılık bulunuyor.

Amerikada ırkçılık derin bir sorun olması ile birlikte bir utanç vesilesi. Birisine ırkçı dediğinizde utanılacak bir suçlama yapmış olduğunuzdan bu anketlere yansımaz. Bu Amerkalılar bir kimlik tercihine giderek Trump’ın siyasetini dinlerse Trump yine kazanabilir.

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki terör saldırısının da ABD seçimleri ile ilgisi var. Trump ne diyordu? Biden seçilirse terörist ülkelerden gelen mültecileri artıracak diyordu ve ben sizi Radikal İslamcı ülkelerden gelen teröristlerden kurtarıyorum diyordu. Yani Radikal islamla halkı korkutuyordu.

Amerika’da 21 eyalette iki aday arasındaki oy marjının yüzde 1’den az olması durumunda yasalar gereği oylar yeniden sayılacak. Diğer eyaletlerdeyse yenilgiye uğrayan adayın oyların yeniden sayımını talep etmesi mümkün. Böyle sonuçlanırsa da ABD’de, günlerce oy sayımı yapılır.

Türkiye’ye ciddi bir ders vermek isteyen küreselcilerin adayı Biden kazanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için zor bir dönem başlayacağından oda Donald Trump’ın kazanmasını isteyecektir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.