Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

MLM (Multi-Level Marketing) nedir?

Önce yurt dışındaki bir Fabrikada üretilen bir ürünün son kullanıcısına ulaşmasını sağlayan ticaret sistemini anlamak gerekiyor.

Fabrika—>Taşıyıcı—>Ülke ana Distribütör—>Toptancı—>Mağaza—>Reklam—>Son Kullanıcı
Elden ele dolaşarak son kullanıcısına ulaşan ürünün bu sistemde fabrikadan son kullanıcıya gelene kadar bir çok aracıdan el değiştirerek ulaştığını anlıyoruz.
Bu işi belli bir ödeme karşılığında yapan bu aracıların çeşitliliği ve varlığı ürüne göre son kullanıcısına ulaşmasını sağlamasında fiyat olarak farklılıklar gösterebilir.
Ürünün müşteriye ulaşmasını sağlayan bu aracıların kârları ürünün fiyatına yansıdığı için müşterilerin cebinden çıkar.
Yani Fabrika ve son kullanıcı arasındaki masrafları son kullanıcı karşılamış olur.

Tek tip aracı olan şirketin kendi katılımcıları (Distribütör) ile doğrudan fabrikadan satın alma fırsatı sunan 21. yüzyılın en modern ticaret sistemi olarak görülen Network Marketing nedir?

Multi-Level Marketing” Türkçeye çevrildiğinde iki anlam çıkar.
1-Doğrudan satış
2-Çok katlı pazarlama
Ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti konularına titizlikle yaklaşan, müşteri odaklı Multi-Level Marketing ticareti, üretilen veya sunulan ürün ve hizmetlerin sunucudan (fabrika, atölye, vb.) doğrudan müşteriye ulaşmasını hedefleyen bir sistem mantığını kapsamaktadır.
Ürün veya hizmet müşteriye olabildiğince az aracıyla ulaştırılır, bu sayede üretici ve tüketici memnuniyeti artmış olur.
Tüm katılımcılarına eşit fırsat sunan, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmeyen, çalışma saatlerini katılımcıya kendisinin belirlemesini sağlayan, Reklam yapmayan Network Marketing, katılımcının tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlamasına olanak sunar.
Reklamı müşterileri yapar ve bugün dünya üzerindeki en iyi reklam, ağız yoluyla yapılan (word of mouth) reklam yöntemidir, yani arkadaş tavsiyeleri.
Şirketler reklam gibi büyük bir masraftan da kurtuldukları için bu tasarrufunu da müşterileriyle paylaşır.
Bu sistem, müşterilerin aldıkları ve kullandıkları ürün sayesinde uzun soluklu bir ticaret kurması anlamına gelir.
Aracılar distribütörler olduğu için bu pay distribütörlere belirlenen komisyon planı ile dağıtılır. Yani sen benim ürünümü kullandın ve memnun kaldın, sende arkadaşına önerdin ve onunda benim ürünümü kullanmasına vesile olduğun için bende reklama, toptancıya, perakendeciye vs vereceğim parayı sana prim olarak veriyorum der.
Yani kısacası sen ne kadar fazla kişiye önerirsen ve oda başkalarına önerip ürünün kullanılmasını sağlarsa şirket de sana o kadar prim öder.

Tamamen yasal ve adil bir iş modeli olup dünyada birçok saygın şirket tarafından kullanılan pazarlama tipi olan Mulit-Level Marketing sektöründeki şirketlerin de temel amacı, bu aradaki aracıları olabildiğince azaltıp ürünü daha makul bir fiyata son kullanıcıya sunmaktır.
Elde kalan, yani aracılara dağıtılmayan paranın da yine son kullanıcıya verilmesine imkanı sağlıyor.
Ürünün yeni bir son kullanıcıya ulaşmasını sağlayan aracı yine başka bir aktif son kullanıcıdır.

Devamlı kişisel başarılar üreten ve binlerce insanın yaşama bakışlarını ve yaşam kalitelerini olumlu yönde etkileyen bir pazarlama sistemi Network Marketing’in işleyişi nasıldır?

Network Marketing‘in mantığı “Tavsiye“dir
Yani ürünü önce siz alır, kullanır ve memnun kalırsanız önce yakın çevrenize daha sonra da bu ürün ile ilgili ortamlarda tavsiye edersininiz.
Sizin toplum içerisinde şahsi güvenirliliğiniz varsa kullandıktan sonra tavsiye ettiğiniz ürüne daha çok itimat edilir.
Memnun kaldıktan sonra tavsiye etmeyi araştırmalar da bir satıcı tarafından yapılan sunumdan veya yapılan reklamlardan çok daha fazla sonuç verdiğini tespit etmişlerdir.
Network Marketing sektöründe kendini ispatlamış firmaların ürünlerinin oldukça kaliteli olması sizin işinizi daha da kolaylaştırır.

Tavsiye mantığını nedir?

Network Marketin‘de ürün pazarlama vardır ama klasik pazarlama gibi kapı kapı dolaşma yada reklam yapıp satma, bayi açma, dükkan açma gibi yöntemlerle değil tamamen tavsiye üzerine işleyen bir şekilde.
Bizler her gün yeni ürünler ve hizmetler deneyip kullanıyoruz ve beğendiklerimizi insanlara tavsiye ediyoruz.

Diyelim ki ben normal ticaret yaptığım için yeni bir Lokanta açtım ve ilk müşterim de sizsiniz.
Benim Lokantam da yediğiniz yemeği çok beğendiniz ve arkadaşlarınıza, sevdiklerinize hatta yemek konusu geçen yerlerde benim Lokantamı tavsiye ettiniz.
Sizin ilk müşterim olmanız ve sizin yaptığınız tavsiye sayesinde ilk defa gelen müşteriler de sizin gibi tavsiyelerde bulunduğu için lokantamın karını yükseltirken belli bir zaman sonra çok iş yapan bir işletme haline geldi.
Bu sistem normal bir ticaret sistemi olduğu için sizin ilk tavsiyeyi yapan kişi olmanız nedeniyle sizin kanalınızdan binlerce insan geliyor ama ben hiç bir zaman size bir ödeme yapmadım ve yapmam.
Çünkü normal ticaret sisteminde ilk tavsiyeyi yapan kişi bu yaptığından hiçbir fayda sağlayamaz.

Multi-Level Marketing” şirketi bize yaptığımız tavsiyelerden para kazanma fırsatını sunar.
Bizim sayemizde alınan her üründen bize komisyon verilir.
Bizim tavsiye ettiğimiz kişilerin başkalarına tavsiyeleri de bize komisyon kazandırmaya devam eder.
Yani şirket bizim bir ağ kurmamıza ve bu ağdan kalıcı gelir elde etmemize olanak sağlar.
Üstünüzdeki kişinin (Patron) altında olmanıza rağmen işveren-işçi mantığını yıkabilir ve ondan daha fazla kazanabilirsiniz. yani hak eden daha fazla kazanıyor.
Ürünü satın alan herkes otomatik olarak organizasyona da katıldığı için sürekli ürün satışı yapmak gibi bir zorunluluğunuz yok.
Ekibinize dahil olan herhangi birinin satışı da aynı sizin satışınız gibi sayılıyor.
Siz sürekli satmıyorsanız ekip kurarak ve bu ekibi yönetebilirsiniz.

Ekibinizle neler yapabilirsiniz?

Siz kişisel referanslarınızdan/satışlarınızdan para kazanırsınız ama bir kişinin %100 çabası yerine, 100 kişinin %1 çabası ile yüksek verim/kâr elde etme prensibine dayanan Network Marketing bir ekip işi olduğu için büyük kazanım ekibinizde oluşan ciro üzerinden kazanılan paradır.
Herkesin kendi işini kurarak kendi kazancını kendisinin belirlemesinde ekibinizle iletişim halinde olarak destek verebilirsiniz.
Yeni başlayanlara “Multi-Level Marketing” ile ilgili temel eğitimlerini, ana hatlarıyla şirket ürünleri ile ilgili eğitim sağlayabilirsiniz.
Haftalık toplantılar sağlayıp kritik yaparak sorunları paylaşıp çözüm üretir, satış stratejileri belirleyebilirsiniz
Motivasyon kazanarak, ekibinizi bu yönde cesaretlendiriyoruz.
Eğitim ve eğlence kampları, otel toplantıları düzenleyerek işinizi severek ve eğlenerek, sürekli kendinizi geliştirerek yaparken liderlik yeteneklerinizi geliştirebilir, çevrenizdeki insanların hayatına dokunabilirsiniz

Gerçekten iyi işleyen bir model olan Network Marketing‘i kullanarak insanların dolandırılma formatı “Saadet Zinciri” ve “Titan” piramit sistemleri Türkiye’de hafızalarda kötü iz bıraktı.
Tamamen insanları dolandırmaya dayalı bu tür oluşumların organizasyon şeması olarak birbirine benzediği için Mulit-Level Marketing ile karıştırıldığı dönemler de artık yavaş yavaş geride kalmaktadır
Normal Ticarette de zaman zaman duyduğumuz gibi bu sektörü de kötüye kullanmış kişilerin çıkması sektörde çalışanları etkileyebiliyor ama gün geçtikçe bilinçlenen toplum sektörün büyüklüğünün farkına daha iyi varmaktadır.

Tüm “Networker”lere yapacakları Network Marketing işlerinde başarılar dilerim…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.