Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Muhalefet olmaktan korkan AKP iktidarı Referandumun (Halk oylaması) döneceği Rus ruletini oynar mı?

Başkanlık sistemi yaşanan sorunları anlattıkları gibi hafifleştirmeyecek daha da ağırlaştıracaktır. Başkanlık sistemi AKP’ye karşı pozisyonu olan kesimler açısından değil, Türkiye‘de, tüm kesimleri yakından ilgilendirdiği gibi AKP’ye oy veren kesimler için de çok ciddi sorunlar oluşturacaktır. Çünkü Demokrasiden laikliğe aklınıza gelecek her açıdan Türkiye’nin geleceği, ciddi bir geriye savrulma, ciddi bir güvencesizleşme haline geri dönerken herkesin durumunu daha da kötüleştirecektir.

Muhalefetin de Referandum da (Halk oylaması) Doğu Perinçek‘i, örnek alması gerekir. Doğu Perinçek ne mi yaptı? Gidişattan bizzat AKP seçmeninin etkileneceğini, rahatsız olacağını, kaygılanacağını gören Doğu Perinçek, Diyarbakır‘da, 7 bin kişiyi AKP‘ye kayıt yapan kişiyi Vatan Partisi’ne kazandırdı. Çünkü Referandum da (Halk oylaması) AKP‘nin rakibi, AKP tabanı olacak.

Nisan‘da, olası yapılacak olan Başkanlık sisteminin Halk oylamasında “Hayır” kampanyasının güçlü bir zemine kavuşması için herkesin yüreğine dokunan bir kampanyanın yürütülmesi gerekir. Başkanlık sisteminin Türkiye’nin, temel sorunlarını çözmeye yönelik olmadığını bilen insanların “Milli Anayasa Hareketi” adı altında bir araya gelmesi önemlidir. Farklı cephelerden gelenlerin “Milli Anayasa Hareketi” içerisinde yer alması geçmişten alışık olmadığımız farklılığı ve farlı sözleri de bir araya getirirken geniş bir birlikteliği de sağlıyor.

Herkesin eski pozisyonunu korumaya, güçlendirmeye çalışması Türkiye’nin, karşı karşıya bulunduğu sorunları çözmek açısından yetersiz kalıyordu. “Milletin Birliği için Başkanlığa hayır” kampanyasının Türkiye’de, daha geniş kitlelere ulaşması, onlarla buluşması gerekiyordu, “Milli Anayasa Hareketi“da bunu sağladı. Kendisini Siyasal İslam çevrelere ait hisseden çok geniş bir kitle var. “Milli Anayasa Hareketi“nin, kendisini Siyasal İslam çevrelere ait olduğunu zanneden insanları kucaklaması bu kitlenin vicdanını ve aklını yakalayacak süreçler de üretirken yapması gereken şeyi yapıyor.

Hükümete yakın gazetecilerden Abdulkadir Selvi, Başbakan – Bakanlar özel toplantısını açmış ve kaygılarını yazmış. 1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP‘nin oy oranı %49. Ülkede istikrar olsun, ekonomik kriz olmasın, Türkiye beka sorunu yaşanmasın diye oy veren %9 ve bunlar Başkanlığa karşılar. MHP‘nin. oy oranı %12. Bu oyların yarısı gelir olur %46.

Gezici Araştırma Merkezi sahibi Murat Gezici‘nin, Referandum (Halk oylaması) açıklaması :
#Evet : % 42
#Hayır : % 58
Abdülkadir Selvi’nin, yaptığı %46’dan 1 Kasım 2015 seçimlerinde Barajı geçemeyen oyları da çıkartınca, aşağı yukarı bu sonuç doğru

Rus ruleti : Dünyadaki en demokratik referandumdur.‬ İki kişi ile oynanır ve tek oyla yapılır.‬ İlk ve son oyu alan kaybeder.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın bizi de ilgilendiren tutarsız Bölge açıklamaları belli. PKK/DEAŞ terör örgütlerinin Referandum (Halk oylaması) sürecini birilerinin adına kullanarak terör saldırısı yapacağı belli. Ekonomi ile ilgili göstergelerin hepsi kötü ve bu gidişle Nisan ayının ağır geçeceği beli.

AKP tabanı, AKP hakkında konuşanı düşmanı görüyor.‬ Şehitler için en yakın Kürt komşusunu suçluyor. ‬Kötüye giden Ekonominin suçlusunu da muhalefet zannediyor.‬ Bu şartlarda AKP-Bahçeli ittifakı ile Referandum, (Halk oylaması) Rus ruletine döner.‬

Güneşin hiç batmasını istemeyen AKP Hükümeti, Referanduma (Halk oylaması) giderse Rus ruletini tercih etmiş demektir ve o Güneş doğmadan batmış olur. Referandum (Halk oylaması) AKP-Bahçeli ittifakı için Rus ruletine dönerken “Evet” güçlü çıkarsa da Türkiye halkı için altılık bir şarjörde beş kurşunla Rus ruleti oynamaya dönüşür.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.