Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Musul’da, DEAŞ’a ABD’nin, Halep’te, El Nusra’ya Rusya’nın, koridor açma nedeni; Rakka…

Türkiye’nin, Musul operasyonuna katılması istenmedi ve Türkiye, denklemin dışında tutulurken belirgin bir şekilde politika değişikliğine zorlandı.

El Nusra‘nın, Halep‘ten çıkarılmasında Putin‘in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra Türk jetleri Halep‘in kuzeyinde YPG‘ye yönelik hava operasyonları ile vurdu. Halep’i kontrol altına alan Rusya bakımından geleceğin politik çözüm ve ittifak gücü Türkiye derken Suriye ordusu da hava sahasına giren herhangi bir Türk savaş uçağıyla ‘başa çıkılacağını’ ve jetlerin düşürüleceğini açıkladı. Moskova‘nın, Halep’i kontrol altında tutmaktaki kararlılığı Bölgedeki savaşta ABD ile olan rekabeti çok daha belirgin hale getiriyor.

Bölgede yaşanan savaşta Irak ve Suriye, Türkiye’yi, sahamızı ihlal ederse vururuz diye neden tehdit ediyor? Irak topraklarında 63 ülke ve çoğunun ordusu varken ABD, Musul‘da DEAŞ‘a Suriye‘ye geçmeleri için koridor açıyor. Suriye hava sahasını ihlal etmeyen ülke kalmazken Rusya, Halep‘te El Nusra‘ya koridor açınca neden birilerinin zoruna gidiyor? Musul ve Halep‘te yaşananları birlikte okumak gerekiyor. Aslında Musul ve Halep üzerinden ABD-Rusya arasında Bölgesel taktik savaşı devam ediyor.

ABD-Rusya‘nın, Suriye savaşının dönüm noktası olan Rakka rekabetinde yeni ittifakların amacı Rakka’nın kimler tarafından alınacağıdır. Irak‘taki somut durumun Musul‘a kilitlenmesi Suriye‘de de durumun Halep’te kilitlenmesinden ortaya çıkacak askeri sonuç Bölgenin genelini etkileyecek durumdadır.

Irak ve Suriye’nin, içerisinde bulunduğu iç savaşın askeri ve politik dengelerini Musul ve Halep belirleyecek. Musul denkleminde yer verilmeyen Türkiye, Suriye savaşının geleceğinin belirlenmesinde Rusya-Suriye ile birlikte rol alacağını belli etti. ABD, Rakka operasyonu için dengeyi Musul‘u kontrol ederek sağlamaya odaklanmış bulunurken Rusya, Halep‘i kontrol ederek dengeyi sağlamaya odaklanmış bulunuyor. Musul ve Halep yansımaları Rakka’da, çok net olarak hissedilecektir. Rakka operasyonunun askeri ittifak güçlerinin Musul ve Halep‘te netleşmesi aynı zamanda bölgedeki politik ilişkilerin şekillenmesi bakımından da bir fikir verecektir.

Bölgedeki savaşın geleceğini belirleyecek olan Rakka operasyonu için Irak’taki çatışmanın stratejik merkezi Musul iken Suriye‘de de Halep gözüküyor.  ABD ve Rusya arasındaki rekabetin merkezinde Stratejik merkez olarak Musul ve Halep denklemi, Suriye’nin de geleceğini etkileyecek olan Rakka operasyonu önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor.

ABD-Rusya‘nın, Musul ve Halep üzerindeki Rakka hesapları Ortadoğu stratejisilerinin arka planında önemli bir halkayı oluşturuyor. DEAŞ‘ın başkenti Rakka‘da çok kapsamlı bir operasyonun başlatılma kararının alınması ile Rakka operasyonu bölgesel ilişkiler ve ittifaklar bakımından bazı değişikliklerin gündeme geleceğini gösteriyor. ABD‘nin Musul‘da, Rusya‘nın da Halep‘te, yapmak istedikleri birbirini tamamlar nitelikte sürdürme eğiliminde.

ABD-Rusya‘nın, Suriye savaşının dönüm noktası olan Rakka rekabetinde yeni ittifaklar Halep’in kimler tarafından kontrol edileceğiyle doğrudan ilişkilidir. Musul ve Halep‘ten çıkan sonuç Rakka operasyonunu kim-kimler tarafından belirleneceği ve kontrol edileceğini de belli edecektir. Rakka operasyonu ABD ve Rusya rekabetinin bölgesel ittifak ilişkilerinde nasıl şekillenebileceği de önemli arz ediyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.