Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Neden İsrail, İran’ı kışkırtırken ABD, İran’a ve Türkiye’ye saldırıyor?

Bir taraftan İsrail, İran’ı kışkırtıyor. Diğer taraftan ABD, İran‘a ve Türkiye’ye yaptırım, ambargo, tehdit ve şantajlarla saldırıyor. Konuya sadece İran ve Türkiye üzerinden baktığımızda yaşanan sorun sadece bölgemizde gibi görünüyor. Ve ABD‘nin, Bölgeye ağırlık verdiği için sorun yaşadığı/yaşandığı söyleniyor.

Oysa ABD, sadece Ortadoğu‘da ve Bölgede sorun yaşamıyor. Ortadoğu ve Bölge ile birlikte Latin Amerika‘da, Afrika‘da, Asya‘da ve hatta Avrupa‘da da sorun yaşıyor/yaşanıyor. ABD, bir taraftan sorun yaşarken diğer taraftan da sorun yaşadığı ülkelere saldırmayı ihmal etmiyor. ABD, saldırırken de saldırdığı Mazlum Milletlerin bir araya gelmesini sağlıyor.

Konuya biz mi ters bakıyoruz?

ABD,de Ekonomik kriz yaşıyor ve kendi içerisindeki sorunlarla başa çıkmaya çalışıyor. ABD, bir taraftan Çin‘e olan borç ödemesini yeniden yapılandırırken diğer taraftan İthal edilen ürünlere gümrük vergisi uygulaması getiriyor. ABD‘nin, içeriye kapanmaya çalışarak ithal ürünlere karşı savunmaya geçmek istemesi kendi sorunlarının hayli büyük olduğunu gösteriyor.

ABD, Ortadoğu ile birlikte diğer bölgelere ağırlık verdiği için sorun yaşıyor gözükse de ABD, görünenin tam tersini yaşıyor.

ABD, Askeri anlamda Ortadoğu‘dan ve diğer Bölgelerden çekilmeye çalışıyor. Bu nedenle de eskisi gibi Ortadoğu ve diğer Bölgeleri yönetemiyor. Yönetemediği için güç boşluğu yaşanıyor. Yaşanan güç boşluğundan kaynaklanan nedenlerle ABD, geri çekilmek zorunda kalıyor. ABD’nin geri çekildiğini gören Mazlum Milletler de ABD‘den Bağımsız hareket ederek ABD’ye karşı birlik olarak dik duruş sergiliyorlar.

Sonuç olarak ABD, Dünya ülkelerine yaptırım, ambargo, tehdit ve şantajlarla saldırıyor gözükse de kendine ambargo koyuyor ve kendi kendisini yalnızlaştırıyor…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.