Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Nur topu gibi yeni komşumuz “KÜRDİSTAN”

Kürtler’in Türkiye’den ayrılmasını önlemek için, eğer Türkiye sınırları dışında, küçük bir Kürdistan’ın kurulmasına izin verirlerse, Irak ile sınırlı kalarak, bunun kendisinden daha büyük bir parçanın kopmasını önleyeceğini düşünen Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Kürt oylarını kazanmak amacına dönük, Cumhurbaşkanı seçildiği taktirde, Kürt sorununu çözmekte kendisini hiçbir şeyin durduramayacağına söz verdi.

Önceki yıllarda, ABD‘nin Ankara’yı, Irak‘ta küçük bir Kürdistan’a ikna etmek için çabaladığı iddia edilirdi. Irak‘ta küçük Kürdistan kurulmaya kalkışılsa, buna ilk önce Türkiye karşı çıkardı. Türkiye‘nin Irak‘ta küçük Kürdistan‘ın kurulmasında altığı tavır Ankara’nın, eskisi kadar rahatsız olmadığıdır. Kürtler için en önemli ülke olan Türkiye’nin, tavır almaması bu yıl bitmeden nur topu gibi Kürdistan adında bir devlet ile komşu olacağı anlamına geliyor.

Abdullah Öcalan, 1978’te PKK’yi kurarken, Bağımsızlıkçı olarak yola çıkmıştı. Şimdi bir tür özerkliğin meseleyi halledeceğini düşünmesi, Selahattin Demirtaş‘ın, Cumhurbaşkanlığında Kürtler’in Türkiye’ye entegrasyonu için yola çıkması Türkiye’de, Kürtlerin şimdiki gibi herhangi bir statüye sahip olmadan devam etmeyeceklerinin kanıtıdır. Bunun altında tabandaki Bağımsızlıkçı fikirleri marjinalleştiren Abdullah Öcalan‘ınİmralı’ya hapsedildikten sonraki geliştirdiği fikirleridir. (Türkiye Kürtleri için “demokratik özerklik”, Bölgedeki tüm Kürtler için “demokratik konfederalizm”)  Ankara’nınIrak’ta bir Kürdistan kurulmasını engellemek için elinden geleni yapmaması Bağımsızlıkçı bir çizgide kalmadılar demek ki

Irak’ta, Kürt’lerin Kerkük’ü, ele geçirmesi ve bağımsızlığa doğru yürüyüşünün hızlanması Türkiye’nin, Kürtlerini heyecanlandırdı. Kürdistan”ınIrak’tan ayrılıp “Bağımsız devlet” olmasına imkân verilmesi için “Ebelik” yapan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin, bölünmesi istenmiyorsa Suriye, İran Kürtlerini de hesaba kattı mı?

Recep Tayyip Erdoğan‘ınIrak Kürdistan‘ının kurulmasına destek verme amacını Türkiye‘deki, Kürtlerin Türkiye‘den, ayrı bir devlet kurmasını önlemek için diye yorumlayanlar ve Türkiye’de, Kürtler arasında bağımsız bir devlet kurma fikrinin eskiye göre çok az taraftar bulacağı için  Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Cumhurbaşkanlığı desteklenmeli diyenler Recep Tayyip Erdoğan’ınIrak Kürdistan‘ının kurulmasına destek vermemesinin Türkiye’deki, Kürtler arasında ayrı devlet fikrinin yeniden yeşermesine sebep olacağını düşünmüyorlar mı?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.