Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Olası Referandum (Halk oylaması) sandığa giderse “İstikbal” için Evet mi “İstiklal” için Hayır mı diyeceksiniz?

Yeni Anayasa paketinin Referanduma (Halk oylaması) gitmesi durumunda sonuç  ‘Evet’ de ‘Hayır’ da  çıksa Türkiye’nin, politik dengelerini bütünüyle değiştirir. Sonucun “Evet” çıkması durumunda Ekonomide çöküş, Terör, Bölgesel politika başarısızlığını devam ettirir. 15 yıldır yaşananların devam etmesi olacağından kaos yaratır. “Hayır” çıkması AKP‘nin, yenilgi yaşamasıdır. Ve erken seçim demek zorunda kalır.

Olası Referandumun (Halk oylaması) sandığa gitmesi durumunda ‘Hayır’ sonucu Türkiye’de, yeni bir dönemin başlamasına yol açarken, bölgesel ve uluslararası politikalarda değişiklikleri de zorunluluk yapacaktır. Milli Anayasa Hareketi Antalya’nın, 29 Ocak 2017 tarihinde düzenlediği “Milletin Birliği İçin Başkanlığa Hayır” Panelinden sonra politik etki gücünde bir artışın olduğu dikkatleri çeken Vatan Partisi‘nin, politik iradesi beklenilenden çok daha fazla güçlenecektir.

AKP iktidarı Partili-Başkan sistemi geldiğinde “Ekonomi düzelecek, Terör bitecek” diyor. AKP, bunları söylerken bugün ülkenin yaşadığı istikrarsızlığın nedeninin de kendileri olduğunu itiraf ediyor. Ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmasa AKP’nin, bir parti olamayacağını da tescil ediyorlar.

15 Temmuz sonrası Halk, FETÖ terör örgütüne karşı “Vatan savunması” için bir araya geldi. AKP-Bahçeli/MHP merkezli ittifak bu halkın Partili-Başkan sistemini de destekleyeceğini zannederek büyük yanılgıya düştü. Türkiye iç politikada tamamıyla “yeni Anayasa paketi”ne endekslenirken AKP-Bahçeli/MHP merkezli “Evet” cephesi, kendi içerisinde çatlamaya başladı. Faklı politik eğilimlere sahip olan “Hayır” cephesi, her geçen gün yukarı doğru ivme kazanıyor.

18 Maddeden oluşan yeni Anayasa paketi Cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırsızca artırıyor. Kuvvetler ayrılığının tasfiye ediyor. 18 Maddeden oluşan yeni Anayasa paketi Referanduma (Halk oylaması) gittiği taktirde iç dengeler de ‘Evet’ ve ‘Hayır’ olarak devletin geleceğini de belirleyecektir. Olası Referandum (Halk oylaması) sonucunda ortaya çıkacak tablo ittifak ve güç ilişkilerini yeniden belirleyeceği için Devleti yönetmeye hazırlanan alternatif güçlerin politik geleceğini de etkiyecektir.

Devlete hakim olan AKP-Bahçeli/MHP ve FETÖ‘cü olmayan İslamcılar, Devletin geleceğini tehlikede gördüğünü iddia ediyorlar. Bu cephe Partili-Başkan sisteminin Devleti, daha aktif hale getirileceğini ve rejimin bu şekilde ayakta kalabileceğini iddia etseler de gerçekte “İstikbal” peşinde oldukları için politik tercihlerini ‘Evet’ olarak kullanacaklar.

Farklı politik gerekçelere sahip olsalar da öncelikle Cumhuriyetin temel niteliklerinin ve rejim değişecek diyenler Ülkenin “İstiklal“ini düşünerek “Hayır” cephesinde birleşiyor. Çözümsüzlüğü süreklileştirecek Partili-Başkan sisteminin önce eyalet sistemi sonrasında da ABD/Batı‘nın, ülkeyi böleceğini bilen bu cepheyi, belirli bir toplumsal tabanlı güçler olan CHP, Vatan Partisi, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Muhalif MHP‘liler oluşturuyor. Yeni Anayasa paketinin olası Referanduma (Halk oylaması) gitmesi durumunda “Hayır” cephesi “Evet” cephesi gibi tek merkezden yürütülmez. Nedeni de çok farklı politik eğilimlere sahipler.

İktidara hakim olanların “Evet” cephesi iktidarın her türlü imkanlarını Referandum (Halk oylaması) için kullanacaktır. “Hayır” cephesini yapılan engellemeler, saldırılar “Evet” cephesine yarıyor gibi gözükse de tepkinin oluşmasına yol açıyor. Partili-Başkan geldiğinde Ekonomi düzelecek, terör bitecek diyerek istikrarın yeni Anayasa paketine bağlanması AKP‘nin, Muhafazakar tabanında ciddi bir güvensizliğe yol açmış bulunuyor.

Ekonomi, terör, ve bölgedeki gelişmeleri bir kenara iterek Partili-Başkan sistemine kendisini kilitleyen AKP-Bahçeli/MHP ittifakı, AKP ve Devlet Bahçeli‘nin çöküşünü hızlandıracak görünüyor. AKP’nin, iktidarının 15 yıllık döneminin son evresi olan yeni bir politik dönem başlarken “Hayır” cephesi doğru bir tarzda örgütlenmelidir. Bundan sonraki çalışmalarında “Hayır” cephesi toplum üzerinde oluşturulan psikolojik korkuyu yenmeye ağırlık vermelidir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.