Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Onurlu insan Fidel Castro, ışığın bol, devrin daim olsun…!

Kimse diğerinden daha zengin değil, evlerinin kapılarına kilit vurulmuyor, sokaklarında hırsız/hırsızlık olmuyor, köşe başlarında dilencilere rastlanmıyor, tecavüz, kadın cinayeti yok,  şaşaa, lüks, katlar yatlar yok ama aç açıkta kalan kimse de yok.

Sabahları sokaklarında şarkılar söylenen, topluca danslar edilen herkesin birbirine günaydın dediği bir ülke.

Böyle bir ülke kendisine insan diyen her insanın hayalidir. İsmi gibi Halkına sadık olan Fidel Castro sayesinde küçücük bir ülke olan Küba‘da, devrimciliğiyle kendisini değiştirmeyi becerebilen ender ülkelerdendir.

ABD’nin dizi dibindeki küçücük Küba adasında ABD Emperyalizmine direnirken sayıca küçük olan Halkına inandı, halkına kararlıca öncülük etti, güvendi ve ABD emperyalizmi karşısında devleştirdi.

Küba‘nın hayatı ile kendi hayatını özdeşleştirirken ABD’nin, Afrika’nın, Asya’nın, Avrupa’nın ve Avusturalya’nın özü ve sözü bir olan Fidel Castro, bir devrim önderi olurken halkı mücadele verirken kendisi, sınır ötelerinden, talimatla mücadeleyi yönlendirenlerden değildi. Kendi halkıyla aynı cephede en önde, omuz omuza savaştı.

Emperyalist tehdidin karşısında çağın ilk kurtuluş savaşını veren Türkiye devrimcilerinden de güç aldı ve “Biz devrimciliği Ülkenizin devrimcisi Atatürk’ten öğrendik” dedi. Kurtuluş Savaşı önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün büstünü Havana’ya dikti.

İyi insanların, emekçilerin, özgürlük dostlarının gönlünde saygıyla yaşamaya devam eden Fidel Castro, zaferden sonra da, iktidara ve güce kavuşunca yozlaşmadı, sarayların konforuna, gösterişe kapılmadı, bir devrimci gibi yaşamayı sürdürdü.

Küba’nın efsanevi lideri, onurlu insan Fidel Castro, arkasında onurlu bir devlet bırakarak 90 yaşında yaşama veda etti.

Yoldaşı Che Guevera gibi ebediyete yol alan Fidel Castro, hep sevgiyle, saygıyla anılacak, tarihte ve gönüllerde yaşamaya devam edecek. Eşit paylaşmayı, direnmeyi ayakta durmayı öğrendiğimiz  Fidel Castro, ışığın bol, devrin daim olsun…!

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.