Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Oruç Reis’in Antalya Limanı’na dönmesini başarısızlık görmek, politik körlüktür.

Türkiye‘nin, Doğu Akdeniz‘de araştırma yapan sismik araştırma gemisi Oruç Reis‘in, Antalya Limanı‘na dönmesini başarısızlık olarak görenlerin Türkiye‘nin, Doğu Akdeniz‘deki başarısını görmemesi tamamen politik körlüktür. Türkiye, Doğu Akdeniz‘de yaptığı manevraların benzerini defalarca Suriye, Irak ve Libya‘da yaptı ve halen de yapıyor. Türkiye, Suriye, Irak ve Libya‘da önce saldırıya geçti sonra da geri çekildi. Belki Türkiye, Suriye, Irak ve Libya‘ya yönelik amaçlarının tamamına ulaşamadı ama ulaşabildikleri de öyle küçümsenmeyecek kadar fazla bulunuyor.

 Bunu Suriye örneğinde gayet net görebiliyoruz. Rus uçağı düştü, Türkiye özür diledi, tazminat ödedi Rusya ile işbirliğine girdi. Rusya hava sahasını açtı ve Fırat Kalkanı Harekatı başladı. Rusya ile ilişkiler günlük dalgalar nedeniyle bazen bozulabilir ama Rusya, bu alanda şu an Türkiye‘nin, en önemli müttefiki konumundadır. En önemli müttefik Rusya, Şam yönetimine baskı yaparak Rusya, ABD’nin korumasıyla yaşayabilen PKK/YPG’nin isteği olan özerkliği kabul ettirmeye çalışıyor. Rusya, ABD‘nin Suriye’den gidebileceğini böyle hesaplıyor. PKK/YPG’nin isteği olan özerkliği Ankara’da, Şam‘da, istemiyor. Nedenine gelince Türkiye, örnek olur diyor. Şam‘da, Irak gibi üç parçaya bölünür diyor. Rusya, Türkiye‘yi dikkate alıyor ve işbirliğinin devam etmesini istiyor. Rusya, Türkiye’nin, NATO‘da kalmasını isterken ABD ile bağlarının gevşemesine çalışıyor.

 Türkiye, Suriye‘de, Esad‘ın gitmesinden yana politika uyguladı ve halende politikasını değiştirmedi. Esad kaldı ama Türkiye, Suriye‘nin kuzeyinde söz sahibi oldu. Suriye’de kontrolü altında tuttuğu kentlere kaymakam, emniyet müdürü ve jandarma komutanı atadı, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Bab’da, Azez’de, Afrin’de Fakülte kurulması kararı aldı, organize sanayi bölgesi kurdu, PTT kuruldu, Türk Lirası (TL) kullanılmaya başlandı, iki stat için ihale açtı. Türkiye‘nin, Suriye‘deki, hayallerine bakarsanız başarısız ama yaptıklarına bakarsanız başarılı. Sadece yapılamayanı görüp de ulaşılanı görmemek politik körlük örneklerinden bir başkasıdır.

 Oruç Reis‘in Antalya Limanı’na dönmesini Türkiye‘nin, Doğu Akdeniz macerasının sonu sanan insanlar oldukça işimiz hayli zor. Bu insanları ikna etmekte oldukça zor. Politikanın zikzakları vardır ve bunlara bakarak analiz yapmak yerine bunların altındaki sürekliliği görmeye çalışmak gerekir. Oruç Reis’in Antalya Limanı’na dönmesini Türkiye‘nin, Suriye, Irak ve Libya‘daki Politik zikzaklarında olduğu gibi biraz geri çekildikten sonra daha ileri adım atma hamlesi olduğunu düşünen insanların sayıları gün geçtikçe çoğalıyor. Böyle insanları teşvik etmek gerekir. Doğu Akdeniz’de araştırma yapan sismik araştırma gemisi Oruç Reis yeniden bölgeye gidince politik körlüğü olanlar bakalım ne diyecekler?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.