Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Oxfam raporu’na göre Dünyanın en zengin 8 kişisi Dünyanın yarısının zenginliğine sahip…!

Kimilerinin açlıktan öldüğü, kimilerinin de tokluktan çatladığı Küresel sosyal eşitsizlik dünya çapında hızlı bir biçimde artıyor. Bir toplumun sahip olduğu varlıklardan her fert bir adalet çerçevesi içinde yararlanmalıdır. Eğer böyle olmaz, adaletli davranılıp hak gözetilmez, sadece bir kısım insanların yararlanmasına göz yumulup diğer insanların yararlanmasına fırsat verilmezse kargaşa çıkar; kavga baş gösterir, toplumdaki sosyal barış zedelenir, düzen bozulur, insanlar birbirlerine düşer.

Zengin ve yoksul arasındaki uçurumun daraltılması için hükümetleri ve iş dünyasını göreve çağıran İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, açıkladığı yıllık raporuna göre dünyanın en zengin 8 kişinin toplam 426 milyar dolar servete sahip olduğunu, bunun en yoksul 3,6 milyar insanın, yani dünyanın yarısının sahip olduğu varlıkla eşit seviyede olduğunu açıkladı.

Oxfam Genel Müdürü Winni Byanyima, bu adaletsiz dağılımın utanılacak bir durum olduğunu söyledi. Winnie Byanyima, 10 kişiden biri günde neredeyse iki doların altında bir parayla geçinirken bu kadar servetin birkaç kişinin elinde olması korkunç.

Eşitsizlik, yüz milyonlarca insanın yoksulluk içinde yaşamasına yol açıyor, toplumlarımızı parçalıyor ve demokrasimizi zayıflatıyor diyen Oxfam, Fakir ülkelere yılda 100 milyar dolara mal olan vergi kaçırmayı zorlaştırmak için özellikle hükümetlerin vergi cennetlerinin işleyişini sona erdirmek için hükümetler arası işbirliğine gitmeli dedi.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam‘a göre Şirketlerin çalışma biçimi eşitsizliğin krize dönüşmesini sağlıyor; iş modelleri de zengini daha zengin etmek üzerine oturuyor. Şirketler, herkese yararlı olabilecek bir ekonomiye adil katkıda bulunmak yerine, vergi kaçırma, işçilerin ücretlerini aşağıda tutma ve üreticileri sıkıştırma anlayışıyla yapılanmış durumda.

Oxfam‘ın raporunu hazırlarken yararlandığı, Mart 2016’da yayınlanan Forbes‘un milyarderler listesine göre
1- Microsoft’un patronu Bill Gates : 75 Milyar Dolar
2- Inditex kurucusu Amancio Ortega 67 Milyar Dolar
3- Spekülatör Warren Buffett 61 : Milyar Dolar
4- Meksikalı işadamı Carlos Slim : 50 Milyar Dolar
5- Amazon patronu Jeff Bezos 45 Milyar Dolar
6- Facebook’un patronu Mark Zuckerberg : 45 Milyar Dolar
7- Oracle’ın patronu Larry Ellison 44 Milyar Dolar
8- New York’un eski belediye başkanı, medya patronu Michael Bloomberg : 40 Milyar Dolar

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.