Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Özgür Yürü Vakfı ( Walk Free Foundation )

Avusturya merkezli Özgür Yürü Vakfı (Walk Free Foundation) yayınladığı Küresel Kölelik Endeksi 167 ülkeyi kapsayan çeşitli araştırmalar ve 24 kriter üzerinden bu ülkelerde yaşayanların savunmasızlığı ve köleleştirilmeleri analiz edildi. Dünya nüfusunun %44’ünü oluşturan 25 ülkede anketler düzenlendi. Vakfın verileri bilindik vakalar temelinde rakamlar, yapılan mülâkatlar ve sokak araştırmalarına dayanıyor.

Araştırma, ‘kölelik’ kavramının modern şekillerinin ülkeler tarafından farklı şekilde tanımlanmasından ötürü raporun başında ‘modern köleliğin’ kapsamını da tanımlamış.
Buna göre raporda, insan ticareti, çocuk ticareti, seks işçiliği, borç işçiliği, zorla çalıştırılma, zorla evlendirilme ve çocuk istismarı ‘modern kölelik’ olarak tanımlanıyor ve araştırmada doğuştan kölelik durumu ile birlikte analiz ediliyor. “Bu raporda, modern kölelik insanlık dışı koşullarda sömürülen bir insanın işkence, tehdit, şiddet, güç istismarı gibi sebeplerden ötürü karşı koyamadığı ve terk edemediği durumları kapsamaktadır” ifadesi yer alıyor

Araştırmanın yazarları, bu verilerden yola çıkarak tüm ülkedeki durumla ilgili hesaplama yapmanın mükemmel olmadığını, ancak iyi bir başlangıç noktası oluşturduğunu belirtiyor. Nitekim bu hesaplama yoluyla elde edilen rakamlar, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ya da ABD Dışişleri Bakanlığı‘nın rakamlarından daha yüksek.

Avusturya merkezli Özgür Yürü Vakfı (Walk Free Foundation) dünyaca ünlü milyarderlerin desteğine sahip. Avustralyalı milyarder hammadde kralı Andrew Forrest tarafından kurulan vakfın destekçiler listesindeMicrosoft‘un kurucusu Bill Gates ve İngiliz işadamı Richard Branson gibi milyarderler bulunuyor.

Araştırmada dünyadaki hiçbir kıta ve hiçbir ülkenin kölelikten muaf olmadığı vurgulanıyor. Listenin başında Hindistan, Çin, Pakistan ve Nijerya geliyor. Ancak Rusya da ilk on arasında yer alıyor. Salt rakamlar yerine kölelerin nüfusa oranına göre bakıldığında ise başı Moritanya çekiyor, ardından Haiti ve Pakistan geliyor. Bu ülkelerde reşit olmayan kız çocuklarının zorla evlendirilmesi sıralamada önemli rol oynuyor.

Kölelerin üçte ikisi Asya’da yaşıyor.

1.3 milyar nüfuslu Hindistan 18.4 milyon köle ile listede ilk sırada yer alıyor.
Hindistan’ı 3.4 milyon köle ile Çin ve 2.1 milyon köle ile Pakistan takip ediyor.
Köleliğin en yoğun olduğu ülke Kuzey Kore’nin 25 milyonluk nüfusunun yüzde 4.4’ü yani her 20 kişiden biri köle.

En az köle Avrupa’da gibi gözükse de yaşlı kıtaya göç, zorla çalıştırma ve cinsel istismar koşullarını artırıyor.

Toplam 1 milyon 243 bin 400 kölenin yaşadığı Avrupa kıtasında değerlendirilen Türkiye’de ise yaklaşık 480 bin 300 köle bulunuyor.
Buna göre Türkiye, Avrupa’daki köle sayısının üçte birinden fazlasını oluşturuyor.

Hollanda, ABD, Britanya, İsveç, Avustralya, Portekiz, Hırvatistan, İspanya, Belçika ve Norveç ise kölelikle mücadelede en çok önlem alan ülkeler olarak gösteriliyor.

Araştırmanın başyazarı Prof. Kevin Bales, köleliğin ve çözüm yollarının son derece çeşitlilik gösterdiğine işaret ediyor.
Rusya‘da cinsel sömürü, Moldova Cumhuriyeti‘nde insan ticareti, Brezilya‘da ev hizmetlilerinin sömürülmesi, Kongo‘da hukuksuzluklar, Çin‘de zorla çalıştırma, ya da Hindistan’da aileden geçen kölelik. Prof. Kevin Bales, her ülke için farklı çözümler gerektiğini belirterek, genelde gizli işlendikleri için suç vakalarının ölçülebilmesinin kolay olmadığını vurguluyor:

Küresel Kölelik Endeksinin şu anki haliyle her yıl yayınlanması ve sürekli güncellenip somutlaştırılması planlanıyor. Vakfın hedefi dünya çapında köle sayısını mümkün olduğunca kısa bir süre içinde yaklaşık 30 milyondan birkaç bine indirmek.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.