Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin, “Olağanüstü Kongresi” neleri değiştirecek?

16 Nisan‘dan önce Referandumdan “Evet” yada “Hayır” çıkması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan merkezli AKP‘nin, yeniden yapılanarak Uluslararası, Bölgesel ve içeride politik dengelerin değişmesine yol açacak demiştik. 16 Nisan‘da Referandumdan “Evet” çıkması ile Türkiye‘de, yeni bir dönem başladı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin başına geçerek sosyal ve politik krizin merkezinde yerini aldı. Ve bütün sorunların doğrudan muhatabı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partili Cumhurbaşkanı dönemini başlatmadan önce (16-17 Mayıs) ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme yaptı. Bu görüşme Türkiye’nin, bölgesel stratejisinin bütünüyle tahmin edilenden çok daha hızla değişeceğini gösteriyor.

PKK/PYD/YPG, “terörist” bir grup diyen Türkiye, FETÖ terör örgütünün lideri Fethullah Gülen ve Reza Zarrab’ın, Türkiye’ye, iadesini istiyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD‘ye gitmeden önce AKP Hükümeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan oluşan ekibini ABD‘den, talepleri olan bu konuların ön görüşmeleri yapmaları için ABD‘ye, gönderdi.

Üst düzey temaslarda bulunan üç kişilik Türk heyetinin ziyaretinin ardından ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump’ın PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG,’ye silah verilmesi talimatını onayladığını açıkladı ve “Güvenlik riskleri konusunda Türkiye’ye güvence veriyoruz” dedi. ABD, PKK’yi terörist gördüğünü söylüyor ama tasfiyesine onay vermiyor. Bölgesel çıkarları nedeniyle terör örgütü demesine rağmen PKK‘nin tasfiyesine onay vermeyen ABD, Türkiye‘yi, kaybetmeme uğruna bir kısım arayışlara yönelecektir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, ABD‘ye, gitmesi ile Washington Post gazetesi FETÖ terör örgütünün lideri Fethullah Gülen‘in, bir makalesini yayınlandı. Bu makalenin anlamı ABD‘nin, halen FETÖ terör örgütünün lideri Fethullah Gülen‘i, yanında görerek desteklemesidir.

Basında çıkan açıklamalardan Reza Zarrab’ın, Türkiye’ye iadesi ile ilgili hiçbir olumlu bir gelişmenin olmadığı anlaşılıyor. Hiç bir olumlu gelişmenin yaşanmadığı anlaşılan Reza Zarrab davası ister istemez acaba “ABD, AKP’yi kapsayarak genişleme olasılığını mı kullanacak?” diye düşündürüyor.

AKP heyeti Türk Ordusu için önemi bulunan ve Türkiye‘nin, satın almak istemesine rağmen Kongre tarafından Türkiye’ye, satılmasına onay verilmeyen Türkiye‘nin, talebini tekrar ABD Başkanı Donal Trump’a, iletti. İletti ama ABD Başkanı Donal Trump, AKP Heyetine somut ve bağlayıcı bir söz vermedi, çaba göstereceği temennisinde bulundu.

Bütün sorunların kaynağı olarak ön plana çıkacağını bilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 seçimlerini görebilmek adına AKP‘nin, mevcut politikalarını hızla revize edecektir. Bu nedenle Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP‘nin, “Olağanüstü Kongresi“nde vereceği mesaj önemlidir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.