Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Pirus Zaferi ile biten Referandum sonucu Muhalefetin, imkanlarını genişletecektir…

Referandumun ilk gündeme gelmesiyle insanları kutuplaştıracağı söylenmesine rağmen Referandum sandık gördü. Şaibeli biten Referandum sonucu ile de halkın kutuplaştığı tescillendi.

AKP, buraya gelirken özellikle İstanbul ve Ankara‘da, kendi yarattığı kentlilerin desteğini kaybetti. AKP, sadece alarm niteliğindeki önemli iki metropolü kaybetmekle de kalmadı; Türkiye‘nin, en büyük 30 ilinin 17’sini Hayır cephesine bıraktı.

AKP-MHP işbirliğinin Referandumda pek iş görmediği anlaşılırken MHP, içerisindeki muhalifler Bahçeli‘den, daha etkin rol aldı. 16 Nisan Referandum sonuçlarında bir değişikte Doğu-Güneydoğu illerinde yaşandı. AKP, beklediği MHP oylarındaki eksiği Doğu-Güneydoğu illeri ile tamamladı. Doğu-Güneydoğu, 1 Kasım seçimlerindeki AKP-MHP oylarına göre Referandumda yükselme yaşandı. Bu illerdeki yaşayan Kürtlerin oy verme nedenleri de Bölge sorunlarını bu iradenin çözebileceğini düşünmeleridir.

Referandumdan çıkan sonuç karmaşık gözüküyor. Çünkü Hayır cephesi mağlup gözükse de bu yolda galip olduğu için iki tarafta galip geldi. Evet cephesi çıkan sonuçtan memnun gözükse de memnun oldukları düşünülemez. Çıkan sonuca göre de Başkanlık sanıldığı gibi garanti gözükmüyor.

Erdoğan Referandumda amacına ulaştı, Türkiye’de, yeni bir dönemi başlattı ama işi eskisine göre artık daha zor. AKP, iktidarı yönetilmesi çok zor bir Türkiye’ye, doğru giderken Türkiye’yi, yönetme konusunda daha kucaklayıcı olmazsa, Referandum sonucuna çıkan itirazlar derinleşecek.

AKP+MHP‘nin, 1 Kasım seçimlerinde aldığı toplam oy oranı %65 civarındayken Referanduma bu oran, şaibelide olsa %51 olarak yansıdı. AKP iktidarı, Referandumu zafer olarak gösterse de iktidarı kaybetti. Referandumdan çıkan en önemli sonuç AKP, bundan sonra tek başına iktidar olamaz. Erdoğan, bundan sonra Cumhurbaşkanı seçilemez.

Evet Cephesinin Referandum sonucuna zafer demesi Pirus Zaferi’dir. Pirus zaferi, yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına kazanılan bir zafer. Kazanılan zaferin verilen kayıplardan sonra anlamsız hale gelmesini ifade eder. 280 ve 279 yıllarında Grek kolonisi Tarentum Kralı Pirus Roma‘ya saldırır ve ne pahasına olursa olsun savaşı kazanmak için her şeyini feda eder.

Ekonomik krizin iyice görünür duruma geleceği önümüzdeki günlerde Muhalefetin imkanları genişleyecektir. Evet cephesi gündemi Evet lehine belirleyemiyor. Halkın algısı Hayır’a doğru dönüyor. AKP iktidarı bu algıyı kırmak için ani bir hamle yapacaktır. Muhalefet, bunu hesap ederek zamana yaymalıdır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.