Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

PKK/PYD bileşenlerinin “Afrin, Antakya’ya ait olacak” açıklaması nedir?

Hatay, 1939’da Türkiye‘ye bağlandıktan sonra bir çoğumuz aslı olmayan iddiayı duymuşuzdur. Gerçek dışı iddiaya göre Suriye’ye ait olan Hatay, 1939’da yapılan sahte bir referandumla Türkiye’ye bağlanmıştı. Yıllardan beri de Hatay‘ı, tekrar Suriye‘ye bağlamak için bazı gizli servisler çalışma yapıyor diye söylenir.

Hatay Cumhuriyeti : 12 Eylül 1938 tarihinde Hatay’da kurulan ve Başkenti Antakya olan devlet. 30 Haziran 1939 tarihinde Hatay Millet Meclisi’nin Türkiye’ye iltihak kararı alması ile son bulmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin‘e girdiğinde Türkiye, kent merkezinde kontrolün sağlandığını duyurdu.

PKK/PYD bileşenlerinden “Afrin Sivil Meclisi” adlı terör yandaşı oluşum adına açıklama yapan Hasan Şindi : Afrin, “Antakya’ya ait olacak” dedi

Geçtiğimiz günlerde Denizli’de, AKP’nin Merkezefendi İlçe Kongresi’ne katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açıklamasında “3.5 milyon Suriyeli bugün Türkiye’dedir ve biz millet olarak misafirlerimizi başımızın üstüne taç ettik. Cerablus’ta, Marel’de, Azez’de, El-Bab’da, 2 bin kilometrelik sınırda huzur oluşturduk. Azez’de, Cerablus’ta, Marel’de bugün kaymakamımız var, emniyet müdürümüz var, bugün jandarma komutanımız var” dedi.

2011’de, Suriye‘de, iç savaş başladıktan sonra Suriye ordusu başka cephelere ağırlık verdiği için Suriye‘nin Kuzey‘ini, o zaman ABD/Batı koalisyonunda olan Türkiye‘den gelebilecek tehlikeleri önlemek adına PKK/PYD’ye bıraktı.

Şimdi ise Türkiye, bu topraklarda tekrar huzur oluşturuyor. PKK/PYD, temizlendikten sonra da bu topraklar gerçek sahiplerine yani Suriyelilere iade edilecek. Afrin, “Antakya’ya ait olacak” diyenler Suriye iç savaşı başladıktan sonra kazanımları kaybetmek istemeyen PKK/PYD’dir.

Türkiye, gelecekte PKK/PYD’den temizlenen alanlardan geri çekilecektir. Ama Terör örgütü/örgütlerini Türkiye sınırından değil de Suriye‘nin içerisinden kontrol edeceği için etkisini kaybetmeyecektir. Bunu da şu an Türkiye‘de misafir olan Suriyelilerle yapacaktır. Türkiye‘ye, terör ihraç edilen bölgelere bu insanlar içerisinden seçilerek eğitilenler, sivil-askeri olarak bu alanda kalacaktır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.