Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

PKK/PYD’nin, Şam -Tahran gizli görüşmesi Ankara-Şam yakınlaşmasını teşvik için şartları olgunlaştırdı.

20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı Harekâtı’nda Mehmetçiğin Afrin merkez’e çok yaklaşması Afrin merkez’de sıkışıp kalan PKK/PYD’yi, aşırı rahatsız etti ve bunalttı. Türk Ordusu tarafından etkisiz hale geleceklerini anlayan PYD/PKK’li teröristler bunu önlemek ve korumak amacıyla Şam rejimi ve İran destekli milislerle el altından pazarlıklar yapmaya başladılar.

PKK/PYD/YPG, Şam rejimine, Afrin merkeze Suriye bayrağının dikilmesini, bazı kamu kurum kuruluşlarının devredilmesini, buna karşılık YPG’nin askeri varlığının kentte kalmasını önerdi. PKK/PYY/YPG’nin, amacı Rejimin Afrin’de varlığını göstermesiyle Zeytin Dalı Harekâtı’nın kent merkezine ilerlemesini durdurmak.

Şam rejimi ve İran destekli milislerle gerçekleşen gizli görüşmenin ardından Afrin’in Şam’a teslim edileceğine ilişkin haberler çıkmasıyla bir seri diplomatik teması tetikledi. Çünkü böyle bir kapının açılması ABD/İsrail‘in işine gelirken Ankara – Moskova – Tahran üçgeninin kenarlarını bükebilirdi.

ABD/İsrail‘e yarayan bu anlaşma Rusya’nın, iradesiyle gerçekleşebilirdi ancak Rusya ne kadar sahiplenirse o kadar anlam kazanır. Esad yönetimi ile PKK/PYD/YPG arasındaki bu anlaşmanın sponsoru İran ama halen Rusya‘nın, ne kadar sahiplendiği belli değil.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında kayıt tutulmadan gerçekleştirilen görüşmeye dair ilk bilgiler ABD Dışişleri Sözcüsünden geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “ABD’nin Afrin’de olup bitenlerle ilgili algısı nedir?” şeklinde soruya, “ABD Afrin’de bulunmuyor, herhangi bir gruba da teçhizat vermiyor. Bu sebeple Afrin’de olup bitenlerle ilgili bilgimiz sınırlı çünkü orada yokuz” karşılığını verdi.

Belli ki Mehmetçiğin Zeytin Dalı Harekâtı, silahlı PKK/PYD/YPG’nin bozguna uğradığını ABD‘de, kabul etmiş. Silahlı gücü bozguna uğrayan ABD, bölgeden eninde sonunda çekip gitmek zorunda kalacak ve PKK/PYD/YPG, ortada kalacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Rus lider Vladimir Putin ile telefon görüşmesinden sonra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov : “Afrin’deki durum, Şam ve Ankara’nın doğrudan diyalog kurmasıyla çözülebilir” açıklaması yaptı.

PKK/PYD/YPG’nin, Şam rejimi ve İran destekli milislerle gerçekleşen gizli görüşmesi Ankara – Şam yakınlaşmasını teşvik için şartları olgunlaştırdı.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.