Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

PKK, tasfiye olacak mı?

HDP’nin kapatılması, yeni KCK operasyonlarını yapılması gibi bir kısım planların hızla uygulanması için MGK’da karar alındı.
Recep Tayyip Erdoğan’ın milliyetçi söylemleri sıklıkla dile getirmesi bir taktik olmayıp, kafasında uygulamaya koyduğu stratejinin bir parçasıdır. Çünkü Türkiye, kritik bir dönemden geçiyor.

Türkiye, PKK ile ilgili yeni stratejisi olan “Tasfiye” politikasını uygulamaya koydu ve tasfiye politikasının uygulanması için de PKK’ya baskı arttırılacaktır.

Haziran 2015 seçimlerine kadarki süreçte PKK’nın, oyalanması gerekiyor. Kandil’i izole ederek, denklemin dışında tutmadan, PKK’nın tasfiye olmayacağı biliniyor.

Kandil’i devre dışı bırakmak için düğmeye basan MGK‘de AKP‘de Kandil’in politik gücünü kırmadığı sürece, PKK’nın tasfiyesinin başarılı olamayacağını görüyor.
Türkiye, bu gelişmelerde Türkiye’nin iç politik denkleminin etkilenmemesini istiyor.
Bunun içinde Kobane bahanesiyle 6-7 Ekim‘de kaos ve iç savaş çıkartma hazırlıklarını önlediği gibi çeşitli önlemler alacaktır.

Türkiye’yi de kapsayacak olan Ortadoğu‘daki değişim sürecinde Türkiye‘nin Ortadoğu’daki aktörlerinden biri olarak oynayacağı rol engellenmeye çalışılıyor.
Ortadoğu denklemini doğru okuduğu için Kobane bahanesiyle yaratılmak istenen kaosu etkisizleştirdi.

6-7 Ekim’i doğru okuyan Türkiye‘nin eline PKK’ya karşı büyük koz geçti.
Bunu kullanacak olan Türkiye, ilk şartlardan birisi olarak da silahların bırakılması yada silahsızlandırma politikasını acilen yaşama geçirtecektir.

PKK’nın politik gücünü etkisizleştirerek veya yanına çekerek Türkiye’nin dinamiklerini güçlendirmek ve böylece devlet kurumlarındaki gücü sağlamlaştırmak gerekiyor.

Önümüzdeki dönem, toplumsal ayaklanma düzeyindeki sarsıcı eylemlerin engellemesi gerekiyor. Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan seçime kadar, çok daha sert politikaların uygulanacağı bir dönem olacaktır.

Ahmet Davutoğlu’nun “HDP 6-7 Ekim’i savunsaydı bazı kanallar açılmazdı” demesi, PKK hatasını kabul ederek, Türkiye‘nin istediği çizgiye geldi demektir.
Buda demektir ki, önümüzdeki günlerde köklü değişiklikler olabilir. AKP’nin söylemlerine uygun açıklamalar yapmayan Selahattin Demirtaş, gözden düşebilir.
Hatip Dicle yada benzeri gibi uyumlu birisi ön plana çıkabilir. PKK, Silah bırakılabilir. sınır dışına çekilebilir.
21 Mart 2015 tarihine kadar İmralı-Ankara-Kandil üçgeninde önemli gelişmeler yaşanabilir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.