Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

PKK/YPG/SDG’nin, ABD’nin, “Delta Crescent Energy LLC” şirketi ile petrol anlaşması…

Suriye‘de, herkesin çıkarını kolladığı ve buna uygun adımlar attığı hassas bir denge bulunuyor. Şu an için ya Suriye ile ya ABD ile yada Rusya ile anlaşmak zorundasınız. Ana omurgasını terör örgütü PKK/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) şu an için Suriye yönetimi ile anlaşması mümkün değil. Suriye yönetimi 2011’de savaş başladığında Türkiye‘den gelebilecek tehlikeleri önleyebilmek için YPG’ye özerklik sözü vermişti. Şimdi ise YPG’nin dağıtılmasını ve özerklik talebinin unutulmasını istemektedir.

 Suriye Demokratik Güçleri ile ABD‘nin “Delta Crescent Energy LLC” şirketi arasında petrol anlaşması yapıldığı medyaya düştü. Anlaşmanın içeriği yayınlanmasa da içeriği hakkında tahmin yürütülebilir. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki rafinerilerden elde edilen petrolü ABD’nin, “Delta Crescent Energy LLC” şirketi aracılığıyla dünya piyasasına sürecektir. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo senatoda ABD’li şirket ile SDG arasındaki petrol anlaşmasını doğruladığına göre anlaşma yarı resmi nitelik taşıyor demektir.

 Demokratik Güçleri (SDG) yaptığı anlaşma ile hem eline iyi bir ekonomik imkan geçiriyor, hem de ABD askerlerinin bir süre için de olsa bölgede kalmasını garantileyerek ABD‘den kalıcı koruma edinmek çabasında önemli adım atmış oluyor. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) biliyor ki ABD çekilirse orada yaşama şansı yoktur. Yani Suriye Demokratik Güçleri’nin, (SDG) bölgede ABD veya Rusya‘nın, himayesine muhtaçtır ve bu olmadığında Türkiye karşısında tutunma şansı bulunmamaktadır. ABD bölgeden çekiliyorum dediğinde ilk karşı çıkan da SDG olmuştu.

ABD’nin, “Delta Crescent Energy LLC” şirketi ile yapılan petrol anlaşması Suriye‘ye yönetimini boğmayı hedefliyor görünüyor. Bu anlaşma Deyrezzor, Haseke ve Rakka sınırları içindeki yaklaşık 20 kuyudan SDG kontrolündeki 11’ini kapsıyor. SDG ile ABD arasındaki ilişkinin boyutunu değiştiren anlaşma ile ABD, Suriye‘de üretilen petrolün yaklaşık yüzde 80’ine el koyuyor ve Suriye devletini kendi petrolünden mahrum bırakıyor. Petrolün işletilmesi hakkının bir bölümünü de ABD’nin kara gücü konumuna gelen Demokratik Güçleri’ne (SDG) vermiş oluyor. 3 Kasım seçimlerinden sonra ABD‘nin, Suriye politikasının nasıl şekil alacağını tahmin etmek zor ama şimdilik bu anlaşma ABD askerlerinin kalış süresini uzatan bir etken.

 Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, ABD‘nin “Delta Crescent Energy LLC” şirketi ile SDG arasında yapılan petrol anlaşmasına tepki gösterdi. Anlaşmayı kabul edilemez olarak niteleyen Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada “ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz.” ifadesini kullandı.

Anlaşmanın siyasal boyutu ekonomik boyutundan daha önemli sonuçlara yol açabilir. SDG‘nin Şam ile diyaloğunu tamamen kopartacak bu anlaşma SDG‘nin imajının değişmesine neden olabilir ve SDG‘yi uluslararası alanda daha yalnızlaştırabilir. En önemlisi de ABD, bir gün Suriye‘yi terk ediyorum dediğinde olacaktır

 Şu an ABD, Demokratik Güçleri (SDG) ile yaptığı anlaşma karşılığı Türkiye’ye, sus payı için neyin pazarlığını yaptı ve pazarlığın neyi içerdiğini bilmiyoruz. ABD, bölgede Türkiye‘nin, müsaade etmediği hiçbir şeyin yapılamayacağını iyi biliyor. Bu nedenle Türkiye, Suriye yönetiminin denetimindeki ekonomik kaynakların ABD eliyle azalmasına şu an için belki sadece tepki veriyor ama bir yıl sonra veya daha erken durumu değiştirebilir.


Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.