Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

PKK’nin, Şengal’den çekilmesi Alman ordusunun St. Petersburg’dan çekilmesine benziyor…

16 Ekim 2017’den önce, Peşmerge, PKK’dan birçok kez Şengal‘den çekilmesini ve tamamen Peşmergeye bırakılmasını istedi. Peşmergenin kontrolündeyken Şengal‘den çekilmeme üzerine yemin eden PKK, Peşmergenin bu talebini reddetti. Kerkük‘de bir mermi sıkamadan kaçan Peşmerge, Şengal‘den çekilme talebini reddeden ve işi çatışmaya kadar götüren PKK’lileri vurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin operasyonuna ilişkin açıklama yaparken İran ve Irak yönetimine de : “Bir gece ansızın Sincar’a da gireriz oradaki PKK’lıları da temizleriz.” dediğinde Afrin‘in ardından Şengal‘e, operasyon sinyali verdi.

Türkiye‘nin, Şengal‘de PKK için yaptığı tehditvari baskısı sonucu PKK terör örgütünün yayın organı Fırat Haber Ajansı (ANF), “PKK, Şengal’den çekildi” haberini geçti.

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) geçtiği habere göre, yazılı açıklama yapan KCK’nin, 3 Ağustos 2014 koşullarının ortadan kalktığını, Şengal ve çevresinde güvenliğin sağlandığını belirterek güçlerini çekme kararı aldığını duyurdu. Bu çekilmenin bir sonucu olarak, Irak kuvvetleri de bölgeyi tamamen kontrol altına alacak.

PKK’nin çekilirken “Şengal ve çevresinde güvenlik sağlandı” demesi sohbetlerde espri konusu olan Alman ordusunun St. Petersburg‘dan çekilirken “geri çekilmiyoruz, geriye doğru ilerliyoruz” demesini akıllara getirdi.

Peşmerge de Kerkük‘te bir tek Peşmerge sağ kalana kadar direneceğiz diyordu ama Türkiye‘nin, baskısına dayanamayarak bir mermi atamadan Kerkük‘ten kaçtı.

PKK’li bazı kaynaklar PKK’nin, Şengal‘den, geri çekmesini Afrin‘de, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) PKK’ye yaşattıklarının tekrarını yaşamamak için diyor. PKK, Türkiye‘nin, Şengal‘e girmesini önlemek ve fırsat vermemek için çekiliyoruz dese de PKK’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) korkusu tek kurşun atmadan stratejik öneme sahip Şengal’dan kaçmasına yetti…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.