Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

PKK/PYD mi Esad mı Suriye’deki, Savaşın Galibiyim Diyecek?

Suriye‘de şu an için ilk hedef Bölgesel desteği kesilen DEAŞ ve El Nusra merkezli Radikal İslamcı Terör örgütleri. Uzadığı için Rusya ve ABD’nin, bölgesel politikalarını olumsuz etkilemeye başlayan Suriye’deki savaşın sonuna yaklaşıldı. Sonuna yaklaşılan Suriye‘deki, savaşın iki cephesi oluştu. Rakka ve İdlib.

İdlib, Halep savaşından daha uzun sürecek gözükse de ABD‘nin, Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile birlikte Katar‘ı, hedef alması İdlib‘te, Radikal İslamcı Terör örgütlerine verdikleri desteğin kesilmesini sağlayacak. İdlib‘teki, savaşın tahmin edilenden erken bitmesi ile de Suriye‘deki, savaş bitmiş olacak.

ABD’nin, desteğiyle DEAŞ‘ın Başkenti Rakka‘da, PKK‘nin Suriye kolu PYD/YPG ön plana çıkıyor gözükse de çok yakın bir zamanda bir taraftan engellenirken bir taraftan da geciktirilen Suriye Ordusu da Rakka‘ya ulaşarak önemli bir etki yaratacaktır.

ABD, Rusya ve bunlarla birlikte hareket edenler. Suriye‘deki, savaşın bitmesi ile savaşın galibinin belirlenmesinde yeni bir savaş başlayabilir. Çünkü Rusya, Çin, İran‘ın desteklediği Esad mı galibim diyecek? ABD’nin desteklediği PKK‘nn, Suriye uzantısı PYD/YPG‘mi, galibim diyecek? Bu savaşın galibini politik-diplomatik ilişkiler belirleyecektir.

Suriye‘deki, savaşın içerisindeki tüm etkili güçler savaşın sonucunda oluşacak politik dengeleri doğrudan belirlemeye de çalışıyorlar. Suriye‘deki, savaşın galibinin belirlenmesiyle politik-diplomatik ilişkiler ön plana çıkacaktır. Suriye‘deki, savaşın uzaması ile Esad güçlerine hava desteği veren İran, etki alanını genişletirken askeri ve politik hâkimiyetini arttırdı. Rusya da Suriye‘deki savaşın kazananı olarak etkili bir politika yürütüyor.

Hiç bir zaman DEAŞ, Irak ve Suriye’de, önemli alanları ele geçirirken karşısında savaşan ciddi bir güç görmedi. DEAŞ, ne zaman ciddi bir güç ile savaşmışsa ciddiye alınır bir başarı elde edemedi ve kaybetti. Son bir yıl içinde hem insan unsuru, hem Toprak, hem de askeri teçhizat bakımından çok ciddi oranda güç kaybetti.

Suriye‘deki, savaşın sonuna yaklaşıldığında Türkiye‘yi, bekleyen en büyük tehlike İdlip merkezli Radikal İslamcı Örgütleri olacak. İdlib‘deki, Radikal İslamcı Terör örgütleri teslim olmayı kabul etmeyerek direnebilirler. Bu direnme sonunda Halep‘te, olduğu gibi bunlara koridor açma bahanesiyle Türkiye’ye, geçmelerine izin verilirse Türkiye‘yi, zor bir süreç bekliyor demektir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.