Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

PKK’ya, Rojava operasyonu yaptıran güç ne?

Suriye Demokratik Güçleri (HSD) olarak adını değiştiren, YPG’de, ABD’nin bölgedeki güçleri Centcom’un desteğini büyük oranda arkasına koyduğu Mazlum Abdi- Mazlum Kobani kod adlarını kullanan PKK’nın önemli isimlerinden Ferhat Abdi Şahin, dün görevden alınarak yerine Cemil Bayık’a, yakın isimlerden Mahmude Reş, getirildi.

Son bir aydır HSD’nin karar ve yürütme kurulu kararlarına dahil edilmeyen Mazlum Abd’nin, yerine getirilen Mahmude Reş olarak tanınan Mahmut Berxwedan, daha önce de “Kürdistan Bölgesine saldırırız” açıklamasında bulunmuştu. Mahmude Reş olarak tanınan Mahmut Berxwedan, hem Afrin’de, hemde Kobani’de PKK adına büyük yenilgiler aldı. Getirilme nedeni örgüte kafa sallamanın ötesine gidemeyecek olmasıdır.

PKK’ yöneticisi Cemil Bayık’ın, geçtiğimiz günlerde Arap medyasına verdiği bir röportaj: “Hafız Esad ve ailesiyle ilişkilerimiz yakın ve sıcak olmuştur. Bizim ne Suriye karşıtlığı ne de Esad karşıtlığı yapmamız söz konusu olur. Rojava’da yaşananlardan dolayı Beşar Esad yönetiminin bize soğuk ve olumsuz yaklaşımları olsa da biz benzer bir yaklaşım içinde olmadık. Onları anlamaya çalıştık. Onların da bizi anlamalarını isteriz. Şam ile ilişkimizi hiç koparmadık; onlar koparmadıkça biz hiçbir zaman koparmayız. Rehber Apo (Öcalan) ile Esad ailesi dostluğuna hep değer verdik.”

Bu röportajdan kısa bir süre sonra Şam rejimi ile görüşmeye hazır olduklarını belirten PYD yöneticisi Aldar Xelil: “Şam’da iktidarda olanın, tüm Suriye’yi temsil ettiğini”

HSD Genel Komutanı Mazlum Abdi, neden görevden alındı? PKK, bazı bölge ülkeleri ile görüşmeler yapmaya mı zorlandı? Görevden alınmasının ardında Tahran-Şam ve PKK görüşmeleri mi var? PKK’nın Suriye devletine güven verme istemi mi var?

ABD ile ilişkiler nedeni ile öne çıkan Mazlum Abdi, özellikle son aylarda daha açıktan PKK’li davranmaya başlasa da bu görevden alınma sürecini durdurmaya yetmedi. PKK’nın, İran ve Suriye devleti arasındaki görüşmeler görevden alınmasını hızlandırdı.

PKK’li Cemil Bayık’ın, İran ve Suriye ile Tahran’da görüşmeler yaptığı bilgileri bulunuyor. Cemil Bayık’ın, İran’ın iki büyük istihbarat organından birisi olan İran İtlaatı ile Süleymaniye yakınlarındaki görüşmesinden sonra PKK-İran arasında Tahran’da görüşme yapıldı. PKK-İran İtlaatı görüşmelerine resmiyet kazandırmak için Rojova yönetimi – Şam hükümeti arasında görüşmeler yapıldı. Aslında bu formalite görüşmede Rojova yönetimi sadece vitrin görevi yaptı.

PKK-İran İtlaatı arasında alınan kararla yapılan bu görüşmelerin esas amacı Rojava yönetimine Suriyeli bir profil çizilirken Rojava’nın, ABD’ye yakın görünen imajı da değiştirildi. İran’ın, isteği olan Mazlum Abdi’nin görevden alınmasıyla İran’a ABD’yi hatırlatması son bulurken ABD’nin, federasyon arayışlarını da bitirdi.

Türkiye, Rusya ile birlikte bölgede önemli bir operasyona tek kurşun atmadan ulaştı. Türkiye ve Rusya’nın bu operasyonları ile ABD ve Fransa gibi Rojava’da üstünlük sağlamaya çalışan yapıların planına taş koyuldu. Türkiye’nin, Rojova’dan, Batı devletlerini ötelemek için yaptığı tehditler sonucu olarak bundan sonra Rojava yönetimi, daha fazla Suriyeli gibi davranacaktır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.