Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Plan yaparak ve alınan kararı konuşarak değil; bir şeyler yaparak sonuç alınır…

Parti, Vakıf, Dernek, STK vb. gibi belirli bir faaliyet için bir araya gelmiş insan gruplarının kimliği ya da neden var olduğu önemli bir soru teşkil eder. Bu bahsettiğim insan grupları ile bazılarının ismi özleşir. Nedeni de temsil ettiği insan grubu adına onun başkalarının yapmadığı/yapamadığı ya da yapmak istemediği faaliyetleri gerçekleştirmesidir.

Bu insan gruplarının uzun ve kısa vadeli hedeflerinde benzeri insan grupları ile yaptığı aynı işleri vardır: toplantı yapmak, yürüyüşlere katılmak, gece, piknik, şölen düzenlemek, bildiri yayınlamak, panel yapmak vb. Bir bunları devamlı yapan insan grupları var. Bir de bunlarla aynı kategori de olmak için kurulan ve her insan grubunun yaptıklarını bir de kendileri yapmak isteyip de yapanlar var. Yapılanı yapmak isteyen, yapan insan grupları içerisinde bir süre sonra sorular kaçınılmazdır.

Bulundukları insan grupları içerisinde bizim de ana faaliyetimiz herkesin yaptıklarını yapmakla sınırlıysa, o zaman bize ne gerek var? Biz neden varız? sorusu sorulmaya başlar. Benzeri insan grubunu çoğaltmanın herhangi bir anlamı bulunmuyor. Çünkü benzeri insan grupları dünyasına yeni bir insan gurubu oluşturarak yenilik getirmiyorsunuz. Sadece herkesin yaptığını bir de siz yapıyorsunuz.

İnsan gruplarının ilgili olduğu alanlar çok geniş. Benzeri insan grupları çoğaldıkça güç dengesi de bölünüyor. Ülke adına önemli bir karar alınacağında (Örnek : Genel yada yerel seçim) “neden birlik olunmuyor?” sorusu sorulmaya başlanıyor ve kimlik krizi içinde bulunuyorlar. Çünkü ne yapacağını bilemiyorlar.

Bu insan grupları içerisinde bazıları çok geniş ve güncel bir alanda her şeyi yapmaya kalkar. Ama sonuçta hiçbir şey yapamazlar. Nedenine gelince bu kadar geniş bir alanda (Türkiye içi hatta Türkiye dışı) aynı amaca hizmet edebilecek değişik anlayıştaki insan gruplarının bulunacağını kabullenmezler.

Bu insan guruplarının yapması gereken esas işleri eski insan gruplarının zihniyetlerini aşarak birlikte çalışmaya açık olmayı ihmal etmeden farklılıklarını inşa etmektir. Neden birlik olunmuyor? söylemini öne çıkarmak, zaman geçirmekten başka sonuç vermez. Çünkü teoride plan yapmak ve aldığınız kararı konuşmak yerine pratikte bir şeyler yapmak gerekir.

Bir şeyler yapamazsanız kimlik krizine girersiniz. Ya da bize ne gerek var? Biz neden varız? sorusunu sormaya başlarsınız. Bize ne gerek var? Biz neden varız? sorunu herhangi bir insan gurubuna özgü değil, yaygın bir durumdur. Kimileri farkındadır ve çözüm aramaktadır. Kimisi ise yerinden memnundur ve yerini kaybetmemek için ajitasyonla durumu idare etmeye çalışır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.