Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Radikal İslamcı Terör örgütleri ile savaşta Türkiye’nin, hedef olmaması için arasına mesafe koyması gerekir.

Barak Obama’dan görevi alan Donald Trump‘ın, Başkanlık koltuğuna oturmasıyla Ortadoğu’da da yeni süreç başlayacak. ABD Başkanının değişmesi Ortadoğu stratejisini farklılaştırmaz ama Ortadoğu stratejisine rötuşlar yaptıracağı için bölge dengelerini etkiler.

İç Politikada zorunlu olarak ön plana çıkan Başkanlık sistemi yoğun tartışmalara da yol açıyor. ABD Başkanı Donald Trump‘la birlikle etkilenecek olan bölge denkleminde haliyle Türkiye’nin de bölgesel yönelimlerini etkileyecek. Türkiye’de yoğun tartışmalara yol açan Başkanlık sistemi ABD Başkanı Donald Trump‘ın, Ortadoğu stratejisinin sonucunu etkiler mi?

İsrail‘e, daha aktif destek vereceği belli olan Donald Trump, ABD‘nin, Tel Aviv‘deki, Büyükelçiliği’ni Kudüs‘e taşımaması durumunda bölgeyi şiddet sarmalına sokar. ABD‘nin, Tel Aviv‘deki, Büyükelçiliği’ni Kudüs‘e taşıması Ortadoğu’daki, politik krizin daha da derinleşmesine yol açarken Türkiye ve Körfez ülkeleri nasıl bir tutum alırlar?

İran‘a, uygulanan ambargonun kalkması ve nükleer anlaşma yapılması İran‘ın, Ortadoğu’daki yayılmacı etkinliğini arttırırken uluslararası ilişkilere açılmasını da sağlamıştı. Donald Trump, İran‘ın, yayılmacılığını etkilemek istese de nükleer anlaşmayı iptal etme şansı bulunmuyor.

Donald Trump yönetimi Radikal İslamcı örgütlere karşı başlatacağı çok yönlü bir savaşla alan hâkimiyetini güçlendirmeyi amaçlıyor. Donald Trump, önceliği tasfiyesine karar verdikleri Radikal İslamcı terör örgütlerini saldırı merkezine oturtulacaktır.

Donald Trump‘ın, Radikal İslam terör örgütlerinin kökünü kurutacağız söylemi ile geliştirmek istediği politikanın arka planında enerji yatakları ve silah ticareti bakımından ABD’nin, bölgede kaybettiği gücünü tekrar kazanmak istemesidir. Donald Trump‘ın, bu planının içeriği Körfez bölgesindeki rejimlerin siyasal yapısının değişmesine yol açacağı için ortaya çıkacak olan yeni krizleri de derinleştirecektir.

Radikal İslam terör örgütlerin tasfiye edilmesi olarak somutlaştırdığı politika ile Siyasal İslam’a karşı saldırı politikalarını ön plana çıkartarak Irak ve Suriye merkezli savaşa yoğunlaşarak kaybettiği alanlarda tekrar güçlenmek isteyecektir. Donald Trump, ABD‘nin, Bölgede kaybetmeye başladığı gücünü yeniden ele geçirmek için Esad‘lı çözümü savunarak Rusya ile yakın ilişki kurmak isteyecektir. Bu politikayı Rusya da benimseyeceği için Suriye’de ve Irak’taki radikal İslamcı terör örgütlerine Rusya – ABD ittifakı ile saldıracak görünüyor.

Rusya – ABD ittifakı ile saldıracak görünen Suriye ve Irak merkezli radikal İslamcı terör örgütlerle savaşta bölgesel siyasetini yeniden geliştirmek isteyen Türkiye’nin, hedef olmaması için Radikal İslamcı terör örgütleri ile arasına mesafe koyması gerekir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.