Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Rakka operasyonu, yavaş yavaş şekilleniyor.

ABD-Türkiye Diplomasi trafiğinden doğan yakınlaşmadan Rusya‘nın, memnun kalmayacağı belli olmuştu. ABD-Türkiye yakınlaşmasına Rusya, 15 Şubat’ta Moskova’da, Suriye, Türkiye, Irak ve İran‘ı içerisine alan “Bölgesel Kürt Konferansını” organize ederek cevap verirken bir taraftan da PYD’ye özerlik verilen “Yeni Suriye Anayasası” taslağını oluşturdu.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar‘ın, İncirlik Üssü’de görüşmesinin nedeni Joseph Dunford, görüşmenin yerini sorunca Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar, İncirlik Üssü olmasını istemiş. Nedeni de Türkiye’nin, yer alacağı Rakka operasyonun da İncirlik Üssü’nün, harekât bölgesi olması nedeniyle harekât merkezi İncirlik olmasını istemesi olabilir. PYD-YPG, konusu Türkiye için beka meselesi olduğundan Türkiye’nin, net duruşu biliniyor. Türkiye, önce YPG kontrolündeki Munbiç diyor. ABD ise önce Rakka diyor.

Rusya, Suriye‘nin kuzeyinin tamamını kendisinin görüyordu. ABD ise Fırat‘ı sınır çizmişti. Obama döneminde Fırat‘ın Doğu‘su ABD‘nin, Batı’sı da Rusya‘nın gözüküyordu. ABD Başkanı Donald Trump‘da, bunu devam ettirecek gözüküyor. Fırat Kalkanı Harekatı ile Fırat‘ın Batı’sında Rusya ile işbirliği yapan Türkiye, bir taraftan bu işbirliğini geliştirmek istiyor. Bir taraftan da ABD ile birlikte Rakka operasyonuna katılmak istiyor. Rakka’da, olup bitenleri yakından izlemek istiyor. Rakka operasyonundan sonra da inşasında söz sahibi olmak istiyor. ABD‘de, bir taraftan Askeri, bir taraftan da Rakka nüfusunun çoğunluğunun Sünni Arap olması nedeniyle bunların ikna edilmesinde Türkiye‘ye, ihtiyaç duyuyor.

Suriye‘nin, Kuzey’inde uzlaşamadıkları için çıkarları kesişen ABD-Rusya rekabeti Rakka‘dan, çıkan sonuçla belli olacak görünüyor. Rakka operasyonu Suriye için önemli gözükse de ABD ve Rusya‘nın arasına sıkışan Türkiye‘nin, Rakka için vereceği karar Suriye’nin Kuzeyinde kiminle beraber olacağını da doğuracak. ABD ile Rusya arasında Suriye’nin Kuzey‘i konusunda bir uzlaşma yok. Bir uzlaşı olmadan da Türkiye’nin, bu iki gücü idare etmesi çok zor. Rakka’yı, hangi Küresel güç kontrol altına alırsa Suriye‘nin Kuzeyinde de o söz sahibi olur. Sadece Suriye‘nin Kuzey’inde söz sahibi olmakla kalmaz, Türkiye, İran, Irak, Suriye‘de söz sahibi olur. Bu bölge Ortadoğu, hatta küresel düzeyde ABD ve Rusya ilişkilerini belirleyecektir. Türkiye‘nin, Suriye‘nin, Kuzey‘inde ABD ile mi Rusya ile mi olacağına Rakka operasyonu ile karar vermesi Türkiye‘nin, ilerideki çizdiği yolunu da belirleyecek.

Rusya-ABD arasına sıkışan Türkiye için bu süreç büyük fırsatta olabilir. Kötü yönetilirse bedeli ağır da olabilir..Kendi iç sorunlarını kendi içerisinde çözemeyerek zayıflamış Türkiye’nin, Suriye‘de, ABD-Rusya arasında kalması ister istemez endişe de yaratıyor. Musul gibi yıllarca sürecek bir operasyon gözüken Rakka, iç siyaseti de derinden etkileyecektir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.