Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Recep Tayyip Erdoğan’a, Çankaya yolu kapalı mı?

Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yerel seçimlerde gerilemenin kendisi için dramatik noktalara varmasını önlemek adına yaptığı ve başarılı olduğu “SEÇMENLERİ KUTUPLAŞTIRMA“sı da rejimi yenileme ve yönetme kapasitesinin giderek daraldığı gerçeğini değiştirmedi.

30 Mart Yerel seçim sonuçları siyasi krizi çözmedi. çözüm hattına sokulabilmiş de değil. Siyasi kriz kaldığı yerden, seçimden önceki düzeyinde devam ederek, diğer seçimlere havale etmiş durumdadır.

Kısa süre öncesine kadar Cumhurbaşkanlığı – Başkanlık sistemi vb tartışmalar, hep “2023 vizyonları” çerçevesinde konuşulurken, böylesi büyük iddialar bugün pek dillendirilmiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde de hiç tahmin etmediğimiz bir politik tablo ile karşılaşmamız mümkün.  Kısaca yerel seçim sonuçları 10 Ağustos’ta ilk oylaması yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı tartışmalarında netleşmeye hizmet edemedi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığına çıkmak istemediğini daha önce de yazmıştım.
Recep Tayyip Erdoğan dışında, AKP içinden gelen güçlü bir lider adayı olmadığı için Cumhurbaşkanı olursa, AKP’de problemler ve kan kaybı yaşanır. Geçmişte Türkiye’de liderinin bir üst konuma geçtiği tüm siyasi partilerin ömrü bir seçim sonrasına kadar sürdüğü için, AKP’nin ömrü de fazla olmayacaktır.
Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığına çıkarsa,  AKP‘yi toparlayacak aday olmadığından, etkisiz bir Cumhurbaşkanı olacak.
Recep Tayyip Erdoğan, etkisiz bir Cumhurbaşkanı olmaktansa, etkili bir Başbakan olmayı tercih edecektir.
Etkisiz bir Cumhurbaşkanlığına bir şartla çıkmak isteyecektir.
Cumhurbaşkanlığına çıktığı takdird,e kendisine ve Ailesine (Balkon konuşmasındaki fotoğraf) zarar gelmeyeceğine dair Küresel sermayeden güvence almak isteyecektir.
Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs sonunda Cumhurbaşkanlığı için aday açıklamasını yapacağız demesine rağmen, aday açıklamasını yapamaması,

Recep Tayyip Erdoğan, Küresel sermayeden Köşk’e vize alamadı. Çankaya yolu halen kapalı diyebiliriz.

Bu varsayımlarla, Çankaya Köşküne çıkamayacak olan Recep Tayyip Erdoğan için AKP‘li Partizanlar süreç yada benzeri alterrnatif savunmalar hazırlanacaktır.

 

 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.