Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde dönüp dolaşan, kapkara bulutlar…

IŞİD‘in bir tek mermi bile sıkmadan, Musul’u ele geçirmesi, herhangi bir çatışma yaşamadan, Şengal ve Mahmur’u ele geçirerek, Erbil’in yakınlarına kadar gelmesinin nedeni, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, defalarca Nuri el-Maliki’ye istifa et!, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani‘ye akıllı ol dediği halde, ikisini de ikna edemeyişi ve bunların bildiklerini okuyarak söz dinlememiş olmalarıdır.

Çünkü, Irak Kürt bölgesi, hızla kalkınan, büyüyen ve zenginleşen, dünyanın dört bir tarafından yatırımcılar için tam bir cazibe merkezi haline geldiği halde, Nuri el-Maliki’nin de müdahale etmediği, Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani‘nin Recep Tayyip Erdoğan ile anlaşarak, yeşil sermayenin lehine, yeşil sermayeye bağlı, Halk Bankası aracılığı ile dünya petrol piyasasına petrol sunmaya başlaması, ABD’yi çok kızdırmıştı.
ABD‘nin bu kızması IŞİD‘in devreye girmesine neden oldu.
Sonuç olarak da, yatırımcılar için cazip hale gelen, büyüyen, zenginleşen Peşmerge bölgesinde, hızın yerini sakinlik, gürültünün yerini sessizlik, heyecanın yerini kaygı ve korku aldı.
IŞİD‘ın zorlamasıyla da, ABD tarafından diskalifiye edilen Nuri el-Maliki, istifa etti.

IŞİD (Irak Şam İslam Devleti, yeni adıyla da İslam Devleti – İD Kürtçe kısaltmasıyla DAİŞ), ABD’nin kendi elleri ile yaratıp kurduğu, yetiştirip denetlemiş olduğu bir örgüttür.
ABD kendi elleri ile yaratıp, yetiştirmiş olduğu IŞİD’in savaş mevzilerini bombaladı denildi.
Bu doğru da olabilir.
Bir senaryo ve gerçek de olmayabilir.
Bu Küresel sermayenin, kendine yeni manevra alanı açmak için de olabilir.
Belki IŞİD‘in, bölgedeki varlığına bile son verebilir.

IŞİD‘in herhangi bir çatışma yaşamadan Şengal ve Mahmur’u ele geçirerek Erbil’in yakınlarına kadar gelmesiyle, Peşmerge’yi de eğitip, organize eden ABD, Şengal ve Mahmur’da IŞİD’e karşı PKK çizgisindeki YPG ve HPG’li Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yi de hizaya getirdi.

ABD, Peşmerge’ye “kaçIŞİD’e “tut” dercesine, IŞİD’in yöneldiği her yerde Peşmerge kaçtı, IŞİD’de, hiçbir direnişle karşılaşmadan işgal etti.
Bunun nedeni de, kaçan Peşmerge’lerin çoğu ABD tarafından eğitildi.

Pentagon‘un IŞİD, şimdiye kadar karşılaştığımız en büyük tehlike açıklamasıyla ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey‘nin, IŞİD’in Suriye’deki üslerine saldırılmadan yenilgiye uğratılamayacağını vurgulaması Irak‘tan sonra Küresel sermayenin Yeşil sermayeyi kontrol etmek için rotasının Suriye olduğunu gösteriyor.
Oysa bir zamanlar AKP‘li Recep Tayyip Erdoğan, ABD‘nin Suriye‘de Esad‘a karşı askeri müdahale etmesini istiyordu.
Şimdi Türkiye, izole edilip kenara itilen oldu.

Buda demektir ki Peşmerge’ler ve bölgedeki Kürt harekatına çok güvenerek Kürdistan kurdurma hayalinde olan Yeşil sermaye lideri Recep Tayyip Erdoğan‘lı Türkiye’nin ve bölgenin üzerinde kapkara bulutlar dönüp dolaşıyor…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.