Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Rusya Gazı’nın fendi, Katar Gazı’nı yendi…

Suriye‘deki savaş 2011 yılında başlamış gözükse de 2009 yılında, Beşar Esad’ın, Katar boru hattının Suriye’den geçmesini imzalamaması ile başladı. Beşar Esad‘ın Katar‘dan gelen ve Katar gazını Suriye üzerinden AB‘ye taşımayı öngören bu plana karşı gelmesinden kısa süre sonra CIA‘da, Suriye’deki muhalefet gruplarını silahlandırmaya başlamasıyla Beşar Esad’ı devirmek için Suriye‘de, bir “Sünni ayaklanması“na hazırlandı. Nedeni de Libya ve Irak‘ta yaptığı gibi bir rejim değişikliğiydi.

Katar Gazı Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye ve Türkiye üzerinden Avrupa pazarına ulaşacaktı. Bu Boru hattı 1,500 km uzunluğunda ve 10 milyar dolar değerindeydi. ABD‘nin bu projedeki amacı Arap dünyasındaki en yakın müttefiki olan Katar‘ı güçlendirmek istemesiydi. Beşar Esad, bir taraftan bu anlaşmaya karşı gelirken bir taraftan da İran‘dan başlayarak Suriye‘den geçerek Lübnan limanlarına ulaşacak olan Rusya’ın da onayladığı “İslami boru hattını” desteklediğini açıkladı.

ABD‘nin müdahil olduğu Suriye’deki savaş, Beşar Esad hükümetinin 15 Mart 2011’de protestoculara müdahalesi ile başlamış ve Nisan 2011 tarihinde de ülke çapına yayılmıştır. ABD/Batı,Katar Gazı“nı Suriye‘den, Batı‘ya geçirerek Rusya‘ya, darbe vurmak istiyordu.

Avrupa‘ya doğalgazını Ukrayna üzerinden satan Rusya, bu ülke ile yaşadığı sorunlar ardından doğalgazını alternatif bir yolla taşımak istiyordu. “Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi”de Rusya‘nın, bu alternatif arayışlarında yer buldu.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi”nin ilk detayları Aralık 2014’te ortaya çıktı. Proje için dönüm noktası 24 Kasım 2015 oldu. Sınırda Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından projeyle ilgili çalışmalar dondurulmuştu. Rus gazını “Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı ProjesiKaradeniz‘in altından geçirerek Türkiye topraklarına ve buradan da Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşımayı öngörüyordu.

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, tarafından imzalanan Rusya doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa‘ya taşıyacak “Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi”nin 910 kilometresi Karadeniz‘in altından geçecek.  “Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi”nin 19 milyar doları bulacağı söyleniyor. Tahmini taşıma kapasitesi yılda 63 milyar metreküp. “Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi” iki hattan oluşacak ve toplam 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Hatlardan biri Türkiye‘ye uzanacak ve Türkiye‘nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rusya gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanıyor. Türkiye’nin bu projeden yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğalgaz alması ve geriye kalan 49 milyar metreküp gazın Avrupa‘ya ihraç edilmesi düşünülüyor. İki ülke arasındaki anlaşmalar doğrultusunda inşaat Mayıs 2015’te başlamıştı.

Rusya – Türkiye arasındaki “Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi” anlaşması ile Rusya, Bölgede Rusya olmadan oyun sahası olmayacağını da gösterdi. Rusya – Türkiye arasındaki “Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi”nin Türkiye için ABD ve AB’ye karşı bir de stratejik duruşu var. Yani siz olmazsanız alternatifiniz var.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.