Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Rusya-İran Genel Kurmay Başkanlarının Türkiye ziyareti ve PKK’nin, 25 Eylül Referandumu yapılamaz açıklaması…

IKBY Başkanı Mesut Barzani, kendi başkanlığında Goran ve İslam Cemaati hariç diğer Kürt parti ve grupları ile 7 Haziran 2017 tarihinde bir araya gelerek, bağımsızlık referandumu için 25 Eylül tarihinin belirlendiği açıkladı.

Savunma alanındaki ilişkiler, Terörle mücadele, bölgesel gelişmeler, ve sınır işbirliği konularının başlıca konuları ele almak için önce geçen ay yaptığı bir konuşmada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Irak’tan ayrılmasını öngören bağımsızlık referandumunu kabul edilemez diye değerlendiren İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın, davetlisi olarak Türkiye’ye, geldi. Daha sonra da Rusya Genel Kurmay Başkanı Valery Gerasimovi Türkiye’yei geldi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştirmeye hazırlandığı en az 100 yıl sürecek bir fitne-savaş kaynağı olacak olan referandum kararına IKBY muhalefeti, Merkezi Irak Yönetimi ve Bölge ülkeleri tepki gösterirken PKK sessiz kalmayı tercih etti. Özellikle Türkiye-İran, Kürdistan’ın (2. İsrail) kurulmasına karşı birlikte mücadele ederken bu projenin arkasındaki güçlere karşı işbirliği, yeni bir ittifak süreci arayışı içerisindelerdi.

Türkiye‘nin, Rusya ve İran Genel kurmay başkanları ile görüşmelerinin sonucunda IKBY‘nin 25 Eylül’de gerçekleştirmeye hazırlandığı referanduma uzun zamandır sessiz kalan PKK, ilk açıklamasını Duran Kalkan ile yaptı. PKK‘li Duran Kalkan, yaptığı açıklamada Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştirmeye hazırlandığı referandumun yapılamayacağını duyurdu. 25 Eylül’de gerçekleştirmeye hazırlandığı referandumun yapılamayacağını duyuran PKK‘li Duran Kalkan, nedenini de bağımsızlık referandumunun kendilerine karşı kullanılmak istenen bir propaganda aracı olduğunu belirterek yapılamayacağını söyledi.

Daha önce ABD, müttefikim dediği Türkiye‘ye, Barzani ile birlikte İran‘ın Bölgede yayılmasını önleme görevi verdi. Türkiye-Barzani, İran‘ın yayılmasını önlemeye çalışırken İran, PKK ile müttefiklik yaparak Türkiye ve Barzani‘ye karşı savaşma görevini verdi. Şimdi saflar değişti ve komşularla beraber ABD/İsrail’in, bölge ülkelerini tehdit eden projelerine karşı mücadele veriyoruz.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.