Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Rusya/Soçi ‘deki, Erdoğan – Putin görüşmesinin sonucu, ne olabilir?

Bu görüşmenin sonucunu anlayabilmek için soruyu doğru sormak gerekir. Türkiye‘nin, Rusya‘dan beklentisi nedir? Rusya‘nın, Türkiye‘den beklentisi nedir?

Önce Türkiye‘nin, Rusya‘dan isteğinden başlayayım. Rusya, son 1,5 yıldır Türkiye‘den radikal gruplar ile ilgili bir adım atmasını bekliyor ama Ilımlı ile Radikal İslamcıları birbirinden ayırmak çok zor. Türkiye, İdlib‘te olası kapsamlı operasyonda sivillerin gidebileceği tek yerin Türkiye olması nedeniyle Türkiye‘nin yaşayacağı tehlikelerden endişeli olması nedeniyle operasyonu erteletmek istiyordu.

İdlib‘te kapsamlı operasyonun ertelenmesi ile eli güçlenen Rusya‘nın, Türkiye‘den isteğinden önce Finansman sıkıntısına rağmen Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin açılışı ile Moskova, Ankara’ya siyasi desteğini açıktan gösterdiğini söylemek gerekir. Rusya‘nın, Türkiye‘den olası istekleri Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin Nisan‘da temeli atılarak açılışının yapılmasına rağmen inşaatında belirgin yol alamayan Türkiye‘nin, hala %49 hissesine finansman bulamaması olabilir. Türk Akımı’nın, Avrupa’ya giden 2. hattın Türkiye’deki kara kısmına dair olabilir. Ve savunma da (S-400) olabilir.

Rusya‘nın, öncelikle Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘ndeki isteğini bilen Türkiye, ilk adımı atan taraf oldu ve Erdoğan -Putin görüşmesinden hemen önceki Türkiye Varlık Fonu yönetiminde değişiklik yapıldı. Tahran Zirvesi‘nden önce Erdoğan – Putin, İdlib meselesini ele alsaydı belki sonuç fazla değişmezdi ama Türkiye, imaj zedelenmesi yaşamazdı. Hem de Ankara’nın hareket alanı daha fazla olurdu.

Rusya Savunma Bakanı Orgeneral Sergey Şoygu, İdlip’te askeri operasyon olmayacağını, birkaç saat içinde Şam ile ayrıntılar görüşülecek ve koordinasyon kurulacağını söyledi. Bu sonuca göre İdlib‘te zaman kazanan Türkiye ve Rusya karşılıklı olarak şimdilik istediklerini almış görünüyorlar.

Türkiye, İdlib ‘deki radikal grupların silahsızlanması için de fiili garantör oldu ve kapsamlı İdlib operasyonunda tekrar süre verilerek 15 Ekim’e ertelendi. 15 Ekim ‘de, Türkiye, bu amaca ulaşamazsa Rusya/Soçi’deki mutabakat Türkiye’yi, güvenliksizleştirebilir ve bölgedeki terörün Türkiye’ye ithali gibi bir riskle, karşı karşıya kalabilir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.