Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Türkiye için önemli…!

İkinci Dünya savaşından sonra oluşan iki kutuplu Dünya’da ABD/Batı, Türkiye’yi, Sovyetler Birliği‘ne karşı kendi mücadelesi için NATO‘ya aldı ve istediği şekilde kullandı. Değişen jeopolitik durum Türkiye‘yi, dini mezheplerin barışı, terörün yenilmesi ve istikrarın sağlanması için Rusya-Türkiye-İran üçlüsünün kurulmasına zorluyor.

Türkiye‘nin Avrupa Ekonomi Topluluğu (AB) macerası 57 yıl önce yani 1959’da başladı ama Türkiye‘nin, AB‘ye girebilmesi için Müslümanlık dininden çıkması gerekiyor. Çünkü Hristiyan klubü yada Hristiyan Birliği olan AB, Müslüman Türkiye’yi, hiç bir zaman almayacak, üye yapmayacak.

İngiltere, AB‘de kendi geleceğini göremediği için ayrılma kararı alırken Türkiye, Atlantik ve Avrasya arasında tercih yapmak zorunda.

AB kapılarında beklediğimiz gibi Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) kapısında beklememek için temel kriterlerinin araştırması gerekir.

Şangay İşbirliği Örgütü’nün de (ŞİÖ) AB gibi şartları var. Bu şartlarından Laiklik, temel kriterlerinden sadece biri. 29 Ekim‘e karşı 15 Temmuz‘u üreten AKP Hükümeti, şimdi de paraya Atatürk yerine Erdoğan resmi basma planı yapıyor. Bir taraftan Atatürk ve Laikliği kaldırmaya çalışan Türkiye için Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) AB‘nin, alternatifi olamaz.

AB‘ye aday olarak uzun yıllardır bahçesinde bekletilen Türkiye‘nin, Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üye olmasının dünya refah ve barışına katkısının ekonomik katkıdan daha fazla olacaktır.
Türkiye için enerji ve teknoloji alanında stratejik önem taşıyan Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Türkiye‘nin, yeni alternatifi mi Türkiye‘nin, öncelikli konusu mu?

Türkiye, Şangay İşbirliği Örgütü’nü (ŞİÖ) istiyor mu?
Özellikle Rusya ve Çin, Türkiye‘yi, Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) istiyor mu?
NATO, AB süreci Türkiye‘nin, ekonomisine, iç siyasetine, dış siyasetine, etki yaptığı gibi, Şangay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) benzer etkileri nasıl olur?

Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi ülkelerinin dünyaya bakışı ile Türkiye‘nin, dünyaya bakışındaki ulusal çıkarları uyumlu hale getirilebilirse, Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Türkiye için bir alternatif olabilir. Avrasya ve Atlantik arasında kalan Türkiye, Şangay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) taleplerine olumlu yaklaşır da Nükleer anlaşma için anlaşmaları hızlandırılırsa kaybeden, Atlantik olur…!

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.