Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Sansürlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali…

Gezi’den, Gezi ile ilgili herhangi bir şeyden korkularından dolayı, Türk sinemasının 100. yılında, hem de en önemli festivali olan Altın Portakal Festivalinde, Gezi direnişini anlatan “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adlı belgeseli, ön jüri tarafından sansürleyerek programından çıkartıldı.

Gezi Belgeselinin yasaklanmasına alacağın tavrından dolayı, ağır yara almış “Altın Portakal Film Festivali”nde, istifa etmek gibi onurlu bir duruş göstererek, senin bizi utandırabilme ihtimalini sevdik Mükremin Çıtır

Altın Portakal Film Festivali 50 yıllık geçmişinde, 1979 senesinde sansür, 1980’de darbe nedeniyle yapılamamış.

Sene 2014 Antalya Altın Portakal belgesel yarışması jüri başkanı Can Candan sansürün olduğu yerde ben yokum diyerek istifa ediyor.

Sansürlenen filmin yönetmeni, filmine sansür yapılmasına izin veriyor.

1988 İstanbul Film Festivali’nde 5 filme sansür kararı çıkınca jüri başkanı Elia Kazan ve sinemacılar yürümüş, bakanlık geri adım atmıştı.

Jüri başkanının sanatsal özgürlüğü savunamayıp filme sahip çıkamadığı Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Reyan Tuvi‘nin arkasında duramadığı Gezi Belgeseli filmi, “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” yeniden düzenlenen “bir küfrün çıkmış” versiyonuyla Antalya Altın Portakal Film Festivaline dahil edilmiş.

Bugün bir küfür, yarın bir sahne, sonra filmin tamamı! O küfür sanata sansür bulaştıranlara…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.