Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Savaşta olan Türkiye’nin, ülke dışındaki cepheleri.

Türkiye, bir çok cephede savaş veriyor ama çoğu insan bunun farkında bile değil. Türkiye‘nin dışarıdaki savaş cepheleri yakın zamana kadar Kuzey Kıbrıs ile sınırlıyken bugün Türkiye toplamda altı cephede savaş veriyor.

Savaş demek sadece silahlı çatışma demek değil, gücü göstermek de (tatbikat, güç yığılması) onu kullanmanın bir çeşididir. Türkiye’nin, Azerbaycan‘da yaptığı tamda budur. Türk askeri yıllardan beri Azerbaycan‘da bulunuyor. Açık olmasa da Ermenistan‘a karşı savaşta yer almaktadır. Rusya‘nın varlığı nedeniyle AzerbaycanErmenistan arasında açık bir çatışma çıkmaz ama 10 Ağustos 2020 itibarıyla tamamlanan Türkiye ile Azerbaycan‘ın, ortaklaşa gerçekleştirdiği askeri tatbikat Ermenistan‘a verilen gözdağıydı.

Azerbaycan‘da yaşanan benzer durum Doğu Akdeniz‘de de yaşanıyor. Türkiye ve Yunanistan‘ın, NATO üyesi olması nedeniyle açık bir çatışma çıkma ihtimali zayıf görünüyor. Ama gerektiğinde Türkiye, Yunanistan ve Fransa‘ya, meydan okuyarak güç gösterisinde bulunuyor.

Türkiye‘nin, 1991’e kadar Suriye ve Irak‘a girmesi mümkün değildi. Nedeni de hem Suriye ve Irak‘ın, SSCB ile yaptığı anlaşmalar hem de Türkiye’nin silah sanayi bu kadar gelişmemişti. Yani silah gücü yoktu. Şimdi Türkiye, Suriye, Irak ve Libya‘da yer yer TSK ile yada Türkiye‘yi temsil eden savaşçılarla çatışmalara katılıyor yada güç gösterisi yapıyor.

Türkiye, hem dünyada yeni çıkan güçlerden birisi hem de sermaye ihraç eden bir ülkedir. Sermaye ihraç edebilmesi için de alan bulması gerekiyor. Türkiye‘nin, Azerbaycan, Suriye, Irak ve Libya‘da olma nedeni sermaye ihraç edebilecek alan bulma çabasıdır. Bunu yaparken de askeri gücüyle yol açıyor.

Türkiye‘nin, Doğu Akdeniz‘de, olma nedeni sadece Petrol-Doğalgaz arama, elde etme çabasından ibaret değildir. Türkiye, Doğu Akdeniz‘de bende varım demek için bulunmuyor. Yarınların dünyasında oluşturulmak istenilen ticari güzergaha dur diyerek 1923’ten sonra ilk defa Fransa öncülüğündeki emperyalist ülkeleri askeri olarak tehdit ediyor ve burası benim dedi.

Türkiye‘nin, yeni dünyanın değişimini önden görerek hareket etmesi ülkemize çok şey kazandırırken Doğu Akdeniz‘de başarı elde etti ve daha da güçlenecek. Türkiye‘ye karşı oluşan cephe ise kaybetti ve geri çekilerek. Şu an ABD/AB‘nin içi net görünmese de kendilerini bekleyen fokur fokur kaynayan cehennemleri ile baş başa kalacaklar.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.