Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Seçim hileleri ve önlemleri…

Seçim yarışı adil ve eşit olmalı!
7 Haziran seçimi yaklaşırken oyların sayılmasında, seçim kurullarına taşınmasında ve sisteme girilmesinde seçim hileleri ile ilgili yine Halkta bir şaibe dolaşıyor. 
Geçen seçimlerde böyle olayların olduğu mahkeme tarafından tescillendiği için bu hilelere “yapılıyor” olarak baktığımızda da seçmen iradesinin sandığa yeterince yansımasını engellediğini görüyoruz.
Ama yine aynı Halk, hile yapılmayan sandıklarda oy verecek rahatlığında dolaşıyor.

6 Nisan’da. 2011 genel seçimlerinde 52 milyon seçmene karşın 69 milyon oy pusulası basılmasına karar veren Devlet Malzeme Ofisi (DMO), 7 Haziran seçimleri için 53.7 milyonu yurtiçinde toplam 56.6 milyon seçmen sayısına karşılık 74 milyon oy pusulası basılacağını açıklamıştı.

Seçmen kütükleri düzenleme yetkisi YSK’dan alınıp hükümetin kurumu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne verildi. 
Bu ortamda 2007 yılından itibaren yapılan seçimlere ilişkin analizler seçimlerin temiz, adil ve güven içinde yapılmadığını gösterdi.
Geçmişte yaşanan seçim sonuçlarında TÜİK’in adrese dayalı listeleri ile YSK listeleri karşılaştırıldığında yığma ve bindirme seçmen kullanıldığı belirlenmişti.
(Yığma seçmenler belediyelerin numarataj çalışmasıyla olmayan bir adres yaratıp bu adrese seçmen kaydetmeleriyle oluşturuldu. Bindirme ise var olan bir adrese orada yaşamayan seçmen kaydedildi.) 
Siyasi partilerin oylarının birbirine yakın olduğu yerlerde yığma veya bindirme (sahte) seçmenler büyük önem taşır.

Sandık kurulu başkanlarının sahte mühür bastırtarak evde mühürlenen sandıkların seçim sandığı ile değiştirilmesi ve sandık kurulu başkanlarının açık oy kullandırması
Kağıthane’deki basına yansıyan hile (Tutanak sonuçlarının değiştirilmesi) sandık sonuçlarının tutanakları ile YSK‘nın açıkladığı sonuçlar arasında ciddi tutarsızlıklar tespit edildi. 
Sandıkta hatalı işlem ve usulsüzlük yapılması.

İl ve İlçe Seçim Kurullarında fazladan basılan oy pusulalarındaki kullanılan ve kullanılmayanların kontrol edilmesi gerekir.
Her oy verme yeri numaralanıp, pusulalar numaralanırsa o hile boşa çıkar.
Birleştirme tutanakları basının, parti temsilcilerinin huzurunda doldurulmalı.
Yüksek seçim kurulu ön mühürlü pusula için önlem almalı.
Kedilere karşı önlem aldık diyen seçim kurulu sandık görevlilerine elektrik kesilmesine karşı önlem için birer ışıldak verebilir.

2011 seçimlerinde Türkiye vatandaşı olmayanlara mültecilere  (Afganlar) bile oy kullandırmışlar! 
Sandık başında görevli arkadaşların TC numarası 9 ile başlayanlar kimliklerin geçici kimlik olduğunu, Suriye‘lilerin taşıdığını ve oy kullanamaz olduklarını bilmesi gerekir.
Yani 9 ile başlayan TC numaralı kimliklerin oy kullanma hakkı yoktur.

Türkiye genelindeki okullarda Bilgisayar olmasına rağmen seçim sandığı sonuçları okullarda değil de il ve ilçe seçim kurullarına gidilerek orada Bilgisayara giriliyor. 
Sandık kurulları oyları müşahitlerin, parti temsilcilerin önünde, her okuldan bilgisayara girebilir. 

İl ve İlçe Seçim Kurullarında sandıklardan gelecek sayım sonuçlarının YSK sistemine kaydı sırasında, hata süsü verilerek diğer partilerin aldığı oyların sayısal değerlerinin düşürülememesi için İl seçim kurullarında sayılan oylar tutanakla teslim edilip oyların bilgisayara girilmesi sırasında oluşacak şaibeyi önlemek için sandık sonuçları bilgisayarlara girildikten sonra bir çıktı vermeli.
İl ve ilçe seçim kurulunun verdiği bu çıktı da girilen oyun doğru olduğunu görür ve herkes imzalar
Bu çıktının verilmemesi demek burada hile var demektir.

Yasalara göre oy kullanan seçmenlerin oyununda Hile yapma ihtimali olan kadronun beceriksizliğini beklemeyelim.
İl ve ilçe seçim kurullarında Sistemde arızadan dolayı çıktı veremiyoruz derlerse son yıllarda herkesin taşıdığı akıllı telefonlar ile fotoğraf çekilsin sandık müşahitlerine parti temsilcilerine versinler

Gelelim Türkiye‘nin acı ama gerçek olan Anayasanın askıya alınmasına.
YSK’nın oy sayımı yapan programı Hacklenir de, oy sayma sistemi “SEÇSİS“de hile yapılırsa ve yarın seçim kurulu başkanı bir yargıç hile tespiti yaparsa, “kararı tanımıyorum” derlerse kim uygulatacak?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.