Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Sermaye İhracı Yapan Türkiye’nin, Ayasofya’yı, İbadete Açma Hamlesi…

Güç denilince sadece ABD‘yi, Rusya‘yı, Çin‘i anlamamak gerekir. Daha önce de yazdığım gibi Türkiye’nin, dünyada yeni çıkan güçlerden birisi olduğunun görülmesi giderek daha fazla kişi tarafından dillendiriliyor yazılıyor.

 Türkiye’nin, dünyada yeni çıkan güçlerden birisi olma nedenini sadece sermaye ihracından ibaret sananlar konuyu anlamamış olanlardır. Türkiye’nin, dünyada yeni çıkan güçlerden birisi olduğunu anlamak devleti ve orduyu dışlayarak yapılamaz. Türkiye, bir ülkenin nüfusunu bölüp, bir bölümünü kendi yanına çekmeden o ülkede tutunamayacağını biliyor. Bunu da sadece kendi askeri güçleriyle olmayacağını bildiğinden kültürel uygulamalarla gerçekleştiriyor.

 Türkiye, şu an sermaye ihraç eden bir ülkedir ama sermaye ihraç edebilmek için önce alan bulması gerekir. Sermaye ihraç edebilmesi için alan bulamazsa istediği kadar uğraşsın sermaye ihraç edemez. Sermaye ihracı size bir ülkenin içine girmenizi ve üsler kurmanızı sağlayamaz. Türkiye, askeri gücüne dayanarak ABD ile Rusya arasında oynuyor ve kendine yol açıyor. Türkiye’nin, Suriye‘deki önemli, rakibi ABD ve Rusya gibi görünse de İran‘dır. Libya‘daki önemli rakibi de Mısır‘dır. Türkiye‘nin, Suriye ve Libya‘daki başarısının nedeni ABD ve Rusya‘nın arasındaki boşlukta çok rahat oynayabilmesidir.

 Almanya, askeri olarak İngiltere ve Fransa’nın gerisindedir. Ekonomik olarak ileridedir. Doların dünya parası olması nedeniyle dünyanın en borçlu ülkesi ABD‘dir. ABD, sürekli artan ödemeler dengesi açığı verir. Aynı ABD, dünyanın her yanına yayılmış ABD askeri varlığını da finanse eder. Dünyanın her yanına yayılmış ABD üslerinin varlığı sayesinde de sermaye ihraç eder. Türkiye, bu ülkeler düzeyinde bulunmuyor. ABD ile Almanya‘nın askeri ve ekonomik gücü arasındaki dengesizlik Türkiye için de mevcuttur.

 Türkiye‘nin, Sovyetler Birliği dağılması ile izlediği iki yolu vardır ve her ikisinde de askeri yön ön plandadır. Türkiye gibi gelişmekte olan benzer ülkeler Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika‘nın askeri yönü bu denli gelişmemiştir. Dünya değişiyor, dengeler değişiyor, ittifaklar değişiyor. ABD bölgedeki ordusunu sınırları içine çekmeye hazırlanıyor. ABD, sermaye ihracının güvencesi olan askeri gücünü sınırları içerisine çektiğinde dünya ticaretinin nasıl sarsıldığını, sermaye ihracının nasıl çöktüğünü ABD‘den boşalan yerleri kimlerin doldurduğunu hep birlikte göreceğiz.

 Türkiye, Sovyetler Birliği‘nin dağılmasıyla İslamcılığı dışlamadan Türklük ideolojisini kullanarak Kafkasya ve Orta Asya’da, Rusya ile etkinlik mücadelesine girdi ve kaybetti. Umduğunu bulamayan Türkiye, 2002 seçimleri sonrası AKP ile birlikte hedefini değiştirerek İslamcılık ideolojisini kullanarak Ortadoğu’ya açılmaya başladı.

 Türkiye, Suriye ve Irak’ta değişik alanlarda sermaye gücünden çok askeri gücüyle yol açıyor. Suriye ve Irak yönetimleri Türkiye‘nin, operasyon yapmasına karşı çıksalar da Türkiye, söylenenlere aldırış etmeden kendi amacı için ne gerekiyorsa onu gerçekleştiriyor. Türkiye ordusuyla Suriye‘deki güçleri gizli yada açıktan değişik parçalara bölerken bir amacı vardı. En önemli amacı sermaye ihracı yapmaktı. Bundan sonra özellikle inşaat alanında yaptığını göreceğiz. Somali’de üs kurması ardından uçak gemisi projesi ile de önemli ticaret yollarının geçtiği Hint Okyanusu‘na açılmak istiyor.

 Türkiye, Ayasofya‘yı ibadete açarak bir taşla iki kuş vurmak istiyor. İlk hedefi ile iç politikayı daha rahat idare edebilmek için kamplaştırmak. İkinci hedefi ile de İslam dünyasının liderliği konusunda mesaj vermek. Ayasofya’yı ibadete açarak Müslümanların diğer dinlere karşı zaferi olarak sundu ve Müslüman dünyasının liderliği konusunda yeni bir hamle yaptı. Türkiye, ABD ve Rusya için kaybedilmemesi gereken müttefik konumunda bulunduğunu iyi biliyor. Bu özelliği değerlendirebilen dünyadaki tek örnektir. Türkiye’nin, Ayasofya‘yı ibadete açarak Müslüman camiasına önemli bir kültürel mesaj vermesine ses çıkartılmasının nedeni de budur.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.