Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Siber dünya ittifakında Türkiye, yerini alacak mı?

2016 final yılı olabilir denilen IŞİD‘in, Türkiye ve dünya gündemini “Siber Dünya“da “Siber Cehennem“e hoşgeldiniz diyerek sıkça meşgul edeceğe benziyor.

IŞİD‘in Irak ve Suriye‘de kontrol altında tuttuğu toprakları her gün kaybetmeye başlaması ile 2016 sonunda toprak iddiasından vazgeçerek “Siber Dünya“ya çekileceği gözüküyor. Şimdiye kadar IŞİD‘in kaybettiği topraklara bakıldığında halen coğrafi açıdan 30’a yakın ülkeden daha büyük bir alanı kontrol altında tutuyor. 6 milyon gibi dünyanın yaklaşık 60 devletinden daha büyük bir nüfus da kontrolünde. Bir çok ülkede faaliyet gösteren IŞİD‘in “Siber Dünya“da yerini alması ile Dünya ülkeleri kendilerine  “Siber Hilafet” adını veren grubun Siber saldırıları ile karşı karşıya kalacak ve IŞİD‘in Batı‘lı ülkelere karşı başlattığı savaşın evrilmesi ile “Siber Dünya“ya taşıması “Siber Cihad” olarak karşımıza çıkacak.

Siber Hilafet ile gündeme gelen  grup ilk olarak 2015 yılında ABD‘nin insansız hava saldırılarında ölen Birminghamlı Cüneyt Hüseyin (Junaid Hussein), nam-ı diğer Ebu Hüseyin El Britani, ile gündeme geldi. Pakistan asıllı İngiliz vatandaşı Cüneyt Hüseyin, 2012 yılında önceki İngiltere Başbakanı Tony Blair’in adres defterini hacklediği için 6 ay hapse mahkum edilmişti. İngiliz bilgisayar korsanı, adres defterine ait bilgileri “internet ortamında yayınlamaktan ve terörle mücadele için kullanılan bir yardım hattına sahte aramalar yapmaktan” suçlu bulunmuştu. Kefaletle salıverilen Cüneyt Hüseyin, Suriye’ye gidip IŞİD‘in siber sorumlusu olduktan sonra ABD güvenlik ve savunma kuruluşları tarafından dikkat çeken bir hedef haline geldi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM)‘nın bütün sosyal medya hesaplarının IŞİD sempatizanı hackerler tarafından ele geçirilmesi büyük yankı uyandırdı ve ABD’de büyük tartışmalara yol açan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon‘un ağlarına sızdığını açıklayarak yapması ile devam etti. ABD bu saldırıyı unutmaya çalışırken IŞİD‘in, “Siber Hilafet” grubu yine ortaya çıkarak ABD haber dergisi Newsweek‘i hackledi.

Kısa bir süre sessiz kalan IŞİD Siber Hilafet” grubu, bu sessizliklerini büyük bir saldırıyla Fransa‘da bozduğunda Fransa’nın, en büyük uluslararası kamu kanalı TV5 Monde’ye siber saldırı düzenlediler. TV5 Monde’a bağlı 11 kanal, resmi web sitesi ve bütün sosyal medya hesaplarını ele geçirdiler.

NATO’da mevcut güvenlik ortamı durumlar hızla değişiyor. 8-9 Temmuz 2016 NATO Devlet ve Hükümet Başkanları “Varşova Zirvesi“nde anahtar sözcük “Siber Sorunlar” olacaktır. NATO‘nun Polonya‘nın başkenti “Varşova Zirvesi“nde NATO ülkelerinin birbirini desteklemesi ve ittifak içinde becerileri yeni eğitim olanakları sağlamak olacaktır. Siber savunmayı geliştirmek için, NATO ülkeleri kendi “Siber Asker“lerini eğitmek ve “Siber Stratejistlerler” arasında teknik ve stratejik siber güvenlik miktarını artırması gerekir. NATO üyeleri “Siber saldırı“larda erken uyarı ve güven-tabanlı bilgi paylaşım sistemi için “Siber İttifak” yapacaktır. İşbirliği ile bakış “Siber Saldırı‘da yenilik açısından önemlidir.

IŞİD, ölümcül “Siber saldırı“lar planladığını gören Batı’lı ülkeler elektrik, hava kontrol ve hastanelerinin iletişim sistemlerinde IŞİD‘in, “Siber Hilafet” grubu kontrolü ele alması halinde, can kayıpları yaşanabileceğini söylüyor ve Devlet bütçesinden “Siber saldırı“ları önlemek için milyar dolarlar harcadıklarını açıklıyorlar

Sosyal Medya hesaplarını kapatmak, onlara dava açmak, Siber mücadele adı altında genel kullanıcıyı bilinçsizce yer altına kaydırmaktır. Savaşların dijital Dünyaya evrilmesi ile IŞİD‘in, “Siber Hilafet” grubunun Türkiye‘deki hedefleri de elektrik ve iletişim ağları olur.

Türkiye‘de, Siber dünyadaki ittifakta yerini alacak mı?
IŞİD‘de, yavaş yavaş “Siber Dünya“ya çekileceğine göre Türkiye’nin, “Siber Mücadele” ile ilgili hazırladığı bir stratejisi var mı?
Fişi çekerek, interneti yavaşlatarak, Siber saldırı ile mücadele olduğunu zanneden Ankara, yeterli oluşuma sahip mi?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.