Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Soçi mutabakatı ile İdlib, Türkiye için Fırat’ın Doğu’suna karşı bir “Sıçrama Tahtası” görevi yapıyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı İdlib’te 15-20 kilometre derinliğinde “silahsızlandırılmış bölge” mutabakatıyla Türkiye, gözünü Fırat’ın Doğu‘sundaki teröristlere dikti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere New York’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi tarafından organize edilen toplantıda “İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye’nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bu açıklaması ile Cerablus, El Bab ve Afrîn‘ni teröristlerden temizleyen Türkiye, Suriye‘nin Kuzeyinde teröristlerin temizlendiği alanlara yeni alanların ekleneceği mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fırat’ın doğusu“nu işaret ederek olası bir askeri operasyondan Rusya, İran ve Suriye‘yi de haberdar etmiş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, olası “Fırat’ın doğusu“na yapılacak operasyon açıklaması Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılan mutabakatta İdlib sorununu tümüyle çözüldüğü anlaşılıyor. Yani Ankara, Moskova’nın verdiği görevi tamamlayacağım diyor.
15 Ekim’e kadar Türkiye – Rusya kontrolünde “arındırılmış bir bölge” kurulmasını amaçlayan mutabakatla Türkiye, yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı İdlib‘e yönelik Suriye ordusunu kapsamlı bir askeri operasyonu başlatma perspektifinden uzaklaştırdı.

Türkiye, İdlib‘e yönelik operasyonun büyük bir göç dalgası yaratmasından endişe ediyordu. Suriye ordusuyla silahlı grupların karşı karşıya olduğu silahlardan arındırılmış tampon bu bölge, 15 ila 20 kilometre derinlikte olacak. Bu bölgenin denetimi Türkiye ve Rusya güçleri tarafından yapılacak. Rusya, İdlib‘e yönelik operasyonu bekletme karşılığında Türkiye‘den, bölgedeki cihatçı örgütlerle ılımlı muhalifleri ayırmasını bekliyor.

Hayat Tahrir el Şam (HTŞ), bölgede en fazla hakimiyeti olan çete olarak dikkat çekiyor. Askerden arındırılmış bölgenin yüzde 70’i de HTŞ’nin kontrolünde bulunuyor. Türkiye‘nin, 15 Ekim’e kadar üstlendiği yükümlülükler ile tüm silahlı grupların Ekim ortasına kadar tampon bölgeden çıkarılması gerekiyor.

Heyet Tahrir Şam, anlaşma uyarınca hareket edip etmeyecekleri ile ilgili henüz cevap vermezken Heyet Tahrir Şam ve Nusra Cephesi’nden ayrılanlar tarafından bu yılın başında kurulan Cihatçı Dinin Muhafızları (Hurras el Din) adlı grup tarafından İdlib anlaşmasını reddetti

Türkiye‘nin, desteklediği silahlı ılımlı muhalifleri temsil eden ve çoğunluğunu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi, Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşma ile tamamen işbirliği yapacaklarını açıkladı. Ancak silah bırakmayacaklarını ve bölgelerini teslim etmeyeceklerini bildirdi.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.