Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Suriye merkezli Türkiye-Rusya-İran ittifakı bölgeye barış getirecek…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ile St. Petersburg’daki görüşmesinden önce Katar merkezli El Cezire Televizyonu’na verdiği mülakatta Suriye‘deki gelişmelere ilişkin olarak “Türkiye ve Rusya iki önemli ve güçlü ülke. Dayanışmamız bölgeye olumlu yansıyacak ve bölgeyi rahatlatacaktır.” “Rusya’nın bu bölgede çıkarları var. Bu çıkarları konuşacağız. Bizim de çıkarlarımızı var, bu çıkarları ve diğer ülkelerin de çıkarlarını konuşacağız.” Ancak “Suriye ile sınırı olan tek ülke biziz. Suriye bizim için çok önemli. Rusya, İran, Irak ve Türkiye’nin Suriye için birleşmesi lâzım. Lübnan’la bile. Suriye’ye komşu ülkeleriz. Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’le de Suriye’yi görüşmemiz lâzım.” Ancak “Suriye ile ilişkisi olmayan ülkelerle artık konuşmamamız lâzım.

ABD ve AB’nin dikkatle beklediği bu görüşme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz‘da FETÖ/PDY‘nin başarısız darbe girişiminin ardından çıktığı ilk yurtdışı gezisi. Türkiye – Rusya ilişkilerini normalleştirmek için ilk adımlarını 15 Temmuz‘da FETÖ/PDY’nin başarısız darbe girişiminin öncesinde atmışlardı. Bu görüşmenin başka bir özelliği de Türkiye, AB’yi Rusya kozu ile köşeye sıkıştırmak istemesiydi. Bekleyelim ve görelim taktiğini seçen AB yaşanan olayın büyüklüğünü kavramaktan uzak, darbeden kurtulmuş Türkiye’nin verdiği tepkileri anlayamıyor.

Batı’nın 15 Temmuz‘da FETÖ/PDY‘nin başarısız darbe girişimi sonrasındaki tepkisizliğine Erdoğan – Putin görüşmesi bir cevap niteliğindeydi. AB hiç kimsenin inanmadığı AB üyeliği perspektifi üzerinden Türkiye’yi etkilemeye çalışıyor. Türkiye açısından alternatif olarak gösterilen Rusya, AB’nin alternatifi olmayabilir. Türkiye açısından Rusya, Ekonomik ilişkilerini çeşitlendirmek bakımından öncelik tanıyabileceği bir aktör olur.

Irak‘ta bulunan PKK, Goran, KYB, Barzani‘yi devirme kararı aldığı günlerde Suriye merkezli Türkiye – Rusya ittifakını ABD-PKK penceresinden bakan anlayamaz. Irak‘ta bulunan PKK, Goran, KYB, Barzani‘yi devirme kararı alma nedeni 1-IKBY Başkanı Barzani, FETÖ okullarını kapatma kararı alması. 2-Barzani, PKK içerisindeki MİT‘çileri deşifre yaparak infaz ettiren FETÖ imamı Nurettin Aytuğ‘ı yakalatıp Türkiye‘ye, teslim etmesi Şunu da unutmayalım : Barzani AKP‘yi sever ama ABD‘yi daha çok sever.

Erdoğan – Putin Suriye merkezli görüşmesinin hemen ardından İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Türkiye‘ye gelmesi Türkiye‘nin, Suriye politikasının hızlı değişeceğini gösteriyor. Bu görüşmenin ardından İran : PKK, PJAK ve PYD birbirinden farklı değil Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu : Suriye’nin toprak bütünlüğünde İran ile hemfikiriz açıklamalarını yapması ABD-Batı‘nın, Afrin- Kobani arasındaki Kürt koridoru hayalinin bitmiş olması ihtimalini de güçlendiriyor.

ABD-Batı, Suriye‘yi bölmek için önce IŞİD‘e aldırdığı yerleri sonrasında  PKK-PYD-YPG‘ye aldırıyor. Türkiye – Rusya – İran ittifakı Suriye‘nin, toprak bütünlüğünde hemfikir. Bu sonuca göre de kaybeden PKK-PYD-YPG olacak. Rusya, Kürt koridoru ile ilgili esneklik gösterirse Türkiye‘de, “Esad’sız Suriye” demekten vazgeçebilir.

Suriye’nin bölünmesini Türkiye, Rusya, İran istemiyor. Yani bu ülkelerle stratejik çıkarlarımız var. Bu ülkelerle biz anlaşmayalım da kim anlaşsın? Sözde stratejik ortağımız olan ABD, Türkiye‘de, CİA destekli FETÖ’PDY’ye, Darbe girişimi yaptırmak istedi ama başarısız sonuçlandı. Sözde stratejik ortağımız ABD, Türkiye‘de, “Özerk Bölge” meydana getirmek istiyor. Sözde stratejik ortağımız ABD, Suriye‘de, Kürt koridoru açtırıp Suriye‘yi parçalayıp ayrı bir devlet kurdurmak istiyor.

ABD/Batı’nın, hiç istemediği Esed‘in Esad olması, “an” meselesi. Türkiye’nin, Suriye ile Barışması bölgeye Barışın gelmesi demektir…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.