Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Suriye’de başlayan ateşkes, teröristlere karşı Türkiye-Suriye ittifakının da başlamasıdır…!

2011 Mart‘ında, Suriye‘de, savaş başladıktan sonra Türkiye’nin, uyguladığı Politika ile ilgili çok yazdık. Çok söyledik. Söylediklerimiz şimdi gerçekleşti. Ancak 1 milyon insan hayatını kaybetti. Dileğimiz daha fazla masumun ölümünün önüne geçilmesi için varılan ateşkesin kalıcı hale gelmesidir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ile Türkiye‘nin, ateşkese garantörlük yapacağını söylerken Rusya ve Türkiye, dün ateşkesin başlayacağını duyurdu. Türkiye ve Rusya‘nın, inisiyatifiyle Suriye genelinde geçici ateşkes sağlanması için bir mutabakata varılırken Suriye ordusu da 30 Aralık 2016 gece yarısından itibaren yurt çapında ateşkesin yürürlüğe gireceğini ilan etti.

Suriye ordusu tarafından yapılan açıklamada, terörist grupların ateşkesin haricinde tutulacağı belirtildi. Suriye‘de, DEAŞ, El Nusra ve YPG dışında sağlanan ateşkes büyük bir başarıdır. Suriye‘de, ateşkes sağlanması için varılan mutabakatta Ateşkesin kalıcı olması durumunda başlayacak olan Siyasi çözümde, ülke için gayret edenler ve teröre bulaşmamış gruplar bir araya gelecek ve ülkelerinin imarı için sorumluluk alacaklar

Suriye savaş sahasında Esad‘a karşı savaşan örgütleri teslim olmaya zorlayacak olan ateşkes başlıyor. Ateşkes çağrısı Esad güçleriyle savaş halinde olan radikal örgütlere yapılan bir çağrıdır. Amaç önemli oranda askeri güç kaybına uğrayan ve uluslararası politik desteği kaybeden Esad’a karşı savaşan örgütleri savaşsız kontrol altına almaktır.

Türkiye, birçok konuda istediğini aldı ve Astana‘da, PYD de olmayacak. Sputnik’e konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak Suriye görüşmelerine davet edilmediklerini belirterek, Suriye’de yürürlüğe giren ateşkesin başarılı olamayacağını söyledi. Hiçbir şansları kalmayan örgütler yeni bir fırsat sunan ateşkese uymazlarsa ellerindeki sahip oldukları askeri güce güvenseler de kendi içlerinde bölünmeler yaşayacaklardır. Çünkü ilerleyen günlerde ateşkesten ve savaştan yanan tutum alanlar olarak bölünmeler başlayacaktır. Bu bölünmeler sahada bulunan örgütlerin gücünü çok önemli oranda parçalayarak kendi içlerindeki çatışmayı  kaçınılmaz olarak körükleyecektir. Özetle : Suriye‘deki örgütlerin teslim olmaları dışında bir alternatifleri bulunmuyor.

Çok aktif bir rol oynayan Türkiye, Rusya‘yla birlikte bu ateşkes kalıcı bir barışa dönüştürebilir. Katil Esad dönemi biterek kardeşim Esad dönemi başlarken ABD karşısında  Rusya’nın, mutlak hakimiyet sağladığı Suriye’de, politik denklem beklenilenden daha hızlı değişiyor. Türkiye‘nin, Suriye’deki ateşkese garantörlük yapacak olması aynı zamanda Esad yönetimi ile ittifak yapacak olmasıdır. Türkiye‘nin, Suriye‘deki teröristlere karşı verdiği mücadelede bundan sonra sahada ortaya çıkacak sorunları doğrudan Esad yönetimi ile görüşerek çözecektir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.