Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Suriye’de, kaybedeni koalisyon güçleri “Linç” eder…

Suriye’deki iç savaş başladığında Suriye rejimi PKK/PYD/YPG kesimiyle kopmuş olan ilişkilerini tazeledi. Suriye rejimi Salih Müslim‘i çağırarak PKK/PYD/YPG‘ye Silah ve para verdi. Suriye rejimine karşı gelenlerle şavaşanlarına maaş verdi. Suriye rejimi Kürtlerin yaşadığı yerlerde denetimi PKK/PYD/YPG‘ye bıraktı.

Suriye rejimi PKK/PYD/YPG‘yi kendi hizmetinde bir milis gücü gibi gördü, öyle niteledi. PKK/PYD/YPG‘de, içi boş bir demokratik özeklik önerisi ortaya attı ve Suriye rejimine hizmet etti.

PKK/PYD/YPG, Suriye rejiminin kendilerine tanıdığı bu üstünlüğü kendi çıkarlarına dönüştürerek Bölgedeki diğer Kürt gruplarına ve onların birliği olan Suriye Kürt Ulusal Kongresi’ne (ENKS) siyasal çalışmayı yasakladı, ENKS yanlısı gençlerin yer almasına fırsat vermedi ve onlar üzerinde terör estirdi. Bunun nedeni PKK/PYD/YPG‘nin, tekçi ve baskıcı anlayışı ile PKK/PYD/YPG’nin, Suriye rejimine karşı herhangi bir tepkiye izin vermemek için Suriye rejiminin onayı ve izniyle bölgeyi denetlemesidir.

Suriye‘deki iç savaşta ABD/Batı ve Rusya, etkinliğini artırınca PKK/PYD/YPG, onlara da yanaştı ve DEAŞ’a karşı savaşta onların koruyucu gücünü de kullandı. ABD/Batı’nın, PKK/PYD/YPG‘ye verdiği desteğin nedeni DEAŞ ile savaşın ihtiyaçlarına uygun bir destektir. Çünkü ABD, Suriye‘de savaşması için askere ihtiyacı var ama kendi ordusu ile savaşmıyor.

PKK/PYD/YPG, DEAŞ‘a karşı ABD/Batının koruyucu gücünü kullanırken DEAŞ‘a karşı kendi rolünü oldukça abarttı. PKK/PYD/YPG‘nin kendi rolünü abarttığını gören Suriye rejimi PKK/PYD/YPG‘nin, Haseke‘deki mevzilerini bombalayarak “çok fazla oluyorsunuz aklınızı başınıza alın” dedi.

Bu nedenle ABD, Kuzey Irak‘ta Peşmerge’nin, Kuzey Suriye‘de de PKK/PYD/YPG’nin, DEAŞ‘a’e karşı verdiği mücadeleden oldukça memnun. Bu demek değildir ki ABD her zaman Peşmergeler ve PKK/PYD/YPG‘nin yanında olacak, onlara destek verecek. Bu destek ABD ve Kürtlerin çıkarları birbirine denk geldiği sürece devam eder. Aslında ABD ve Rusya, Irak ve Suriye‘nin, birliğinden söz ederken “bize fazla güvenmeyin, fazlaca ileriye giderseniz sizi satabiliriz” diyorlar.

ABD, Menbiç‘in alınmasında YPG‘ye destek verirken Türkiye’ye de YPG, Fırat‘ın Doğu‘suna geçecek diye söz verdi. İran‘dan, Suriye rejimi ile savaşmamak şartı ile her yardımı alan ve sınırda kantonları birleştirerek Akdeniz‘e ulaşmak isteyen PKK/PYD/YPG‘nin, Esad yıkılsın da “bölgede yönetim tekelini kendi eline geçirelim” diye dua ederken “Fırat KalkanPKK/PYD/YPG‘nin, tüm hesaplarını alt üst etti.

Suriye’de rejim çökmüş olsa ve Esad gitse de PKK/PYD/YPG’nin böyle şansı olmaz, olamaz. Çünkü böyle bir durumda bölgede yeni dengeler oluşur. Bu dengelerde de Kürt halkı dahil, hiç kimse PKK/PYD/YPG’ye böyle bir fırsat vermez. Esad kalırsa PKK/PYD/YPG‘ye, ne mi olur? Suriye rejimine bağlı bir milis gücü olarak PKK/PYD/YPG‘ye göz yumar.

Türkiye‘nin, Suriye’deki savaşa “Fırat Kalkanı” operasyonu ile dahil olması, kaybedenin koalisyon güçleri tarafından “Linç” edilmesine neden olacak demektir. PKK/PYDYPG‘nin çırpınışlarının nedeni bu. Kendi aralarında dahi Barış sağlayamayan Kürtler, koalisyon güçlerinin lincine uğrayan taraf olacak. Çünkü Türkiye‘nin istediği yerel yönetimleri elinde silah tutanlar değil, Halkın oyları belirlesin.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.