Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Suriye’nin Kuzey’inde savaş bitmedi; yeni Cephe oluştu…

2011 Mart 15’te Suriye‘de, CIA destekli rejim muhaliflerinin protestosu ile başlayan olaylar Nisan 2011’de Suriye’nin tamamına yayıldı ve Suriye’deki Vekalet Savaşı başladı. Türkiye de ABD/Batı koalisyonunda yer alarak Suriye rejimini devirip Esad‘ın yerine yeni Hükümet getirmek istedi.

ABD/Batı, Suriye‘de, iç savaş başladıktan sonra CIA‘nın, Esad‘a karşı oluşturduğu Muhalifleri de bölerek El Nusya’yı üretti. Suriye‘nin, farklı yerlerinde DEAŞ, ve El Nusra benzeri diğer örgütlerle çatışmalar yaşanırken Suriye Ordusu, sonra geri gelmek üzere Suriye‘nin Kuzey‘ini büyük oranda terk etti. Suriye Ordusu için Suriye‘nin, Kuzey‘i ek cephe anlamına geliyordu ve buraya yetecek askeri güç yoktu.

Suriye‘de, yürütülen Vekalet Savaşı‘nda Türkiye, Güney sınırının hemen ilerisinde yani Suriye‘nin, Kuzey‘inde oluşan PKK/PYD üstünlüğüne istemeyerek hizmet etmiş oldu. Suriye’deki iç savaş sırasında Türkiye Şam rejiminin iyice zayıflaması için elinden geleni yaptı. Suriye rejimi zayıflamasaydı PKK/PYD, bu kadar söz sahibi olmazdı. Çünkü Suriye Ordusu,tarafından ezilirdi. Politika böyledir; hesaplayarak adım atmış olsanız bile tahmin etmediğiniz gelişmeler olabilir.

Buna benzer bir durumu ABD‘de, Irak‘ta, yaşadı. Ortadoğu‘da, paylaşım ve nüfuz savaşında İran, yayılmacı politikasını nüfusun çoğunluğu Şii olan Irak’ta devam ettirmek istiyordu. Saddam Rejimi de İran‘ın, Irak‘taki bu etkisini engelliyordu. Saddam ne zaman ABD tarafından devrildi İran’ın, etkinliği Irak üzerinden Suriye ve Lübnan’daki Hizbullah’a kadar yayıldı. Oysa böyle bir sonucu ABD’de, İsrail‘de, istemiyordu.

Türkiye‘nin, Fırat Kalkanı Harekatı ve devamı Zeytin Dalı Harekatı mücadelesi Suriye‘deki, terör gruplarına aman vermiyor. 15 Mart 2011’den sonra bir milyon insanın öldüğü Suriye ise Türkiye‘ye, işgalci diyerek dünyaya Bağımsız imajı vermeye çalışıyor. Gerçi sadece adı kalmış bir devletin başka türlü davranması da beklenemez. Oysa Türkiye’nin, PKK’PYD’ye karşı yürüttüğü mücadele Suriye yönetiminin işine geldiği için memnun ve destekliyor.

Suriye’deki, Vekalet Savaşı başladığında Şam yönetimi Suriye’nin, Kuzey’inden gelecek tehlikeye karşı yani Türkiye’den gelecek tehlikeye karşı PKK/YPG’ye destek vermişti. Çünkü Türkiye ve PKK/PDY yani iki düşman arasında zayıf olana destek verilir. ABD, PKK/PYD’den Suriye‘nin Kuzey‘inde askeri bir güç oluşturmak istiyor. Suriye’nin bütün kalabilmesi için iki silahlı gücün olmamasının gerektiğini bilen Esad’da, buna karşı.

Suriye için yine iki düşman var; Türkiye ve ABDSuriye‘nin Kuzey‘indeki taşeronları üzerinden ABD’nin varlığının zayıflatılması Suriye’nin işine gelir. Türkiye ve ABD savaşında Suriye yönetimi zayıf olana destek olacaktır. Böylece güçlü olan yıpranacağı için ülkenin kuzeyinde rejim otoritesini yeniden kurmak kolaylaşmış olur.

Türkiye, ABD/Batı’yı PKK/PYD’ye destek vermekle suçlarken Rusya ile işbirliğini güçlendiriyor. Oysa Rusya, Rusya’da, bürosu bulunan PKK’yi de PYD’yi de terör örgütü olarak görmüyor. Ve Rusya ile araları iyi. PKK/PYD, şunu unutmasın; ne kadar araları iyi olursa olsun Rusya, Irak‘ta Barzani’ye sahip çıktığı kadar PKK/PYD’ye sahip çıkar..

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.