Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Sürprizlere gebe AKP-MHP Anayasa değişikliği ittifakı değişebilir…!

AKP-MHP ittifakı ile oluşturulan 21 maddeden oluşan sistemin yeniden yapılanmasına yönelik Anayasa değişikliği taslağı tamamlandı ve Meclise sunuldu.

Biz de olduğu gibi Dünya ülkelerinde de Ekonomik, sosyal, politik gelişmelere, uluslararası ve bölgesel değişimlere göre Anayasalarda değişimler yaşama geçirilir. Amacı da mevcut Devletin yönetilme biçimini korumak ve sürekliliğini sağlamaktır. Koşulların dayattığı Anayasayı kim/kimlerin yaptığı önemli değildir. Yapılan bu Anayasa istikrarın sağlanmasında, politik kaosun sonlandırılmasında, toplumun Demokratikleştirilmesinde ihtiyaçlara yanıt veriyor mu?

27 Mayıs 1960 Askerî Müdahalesi ya da 27 Mayıs İhtilâl/Darbesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbedir. Bu Darbeden sonra yapılan Anayasa Başbakanlığı ve Parlementoyu ön plana çıkardı ama Türkiye’yi demokratikleştirmedi. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinden sonra yapılan Anayasa da hem Parlamentonun etkinleştirdi hem de Cumhurbaşkanlığını da daha aktif hale getirdi ama Dünyada, Bölgemizde ve Ortadoğu‘da meydana gelen hızlı değişimler, mevcut anayasayı önemli oranda işlevsizleştirirken de Devletin yönetilme biçiminin yeniden yapılandırılmasını zorunlu hale getirdi.

Hiç bir şekilde Politik istikrarı sağlamayacak olan ve ittifakın bozulacağına dair ilk verilerin ortaya çıkmaya başladığı AKP-MHP’nin, Başkanlık sistemine İslamcı güçler destekliyor gözükse de karşı çıkan etkili güçler de bulunuyor.

AKP-MHP ittifakına MHP tabanında, ciddi bir karşılığı olmadığı görülüyor ve Anayasa değişikliğine onay vermeyeceği anlaşılıyor. CHP, Devlet içerisindeki ayrıcalıklarını kaybedeceği için Anayasa değişikliğine karşı çıkıyor. 15 Temmuz FETÖ‘nün, Amerikancı Darbe girişimine karşı çıkan ve FETÖ/PKK ile mücadelede AKP Hükümetini, destekleyen Ulusalcılar, Ulus devletin sembolü olan parlamento sistemden yana duruş sergiliyor. Ve özellikle unutulmaması gereken iki güç daha var. 15 Temmuz 2016 FETÖ‘nün Amerikancı Darbe girişimine karşı AKP Hükümetine destek veren İstanbul sermayesi ve 15 Temmuz 2016 FETÖ‘nün, Darbe girişiminde varolan prestijini kaybeden TSK…!

AKP-MHP ittifakı şimdilik uyumlu gözükse de İstanbul sermayesi ve sistem içerisindeki dengeyi sağlayan güçler tek bir bütün olmadığından AKP-MHP ittifakı değişebilir. AKP Hükümetinin önce içeride Demokratikleşme adına adımlar atması lazım ki Politik istikrar sağlansın. Önümüzdeki süreçte ittifak ilişkilerinde tahmin edilmeyen sürprizler gündeme gelecektir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.