Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Suudi Arabistan liderliğinde 10 ülke Yemen’e, askeri operasyon başlattı…

Osmanlı döneminde ortak merkezden idare edilen Yemen’in, Güney‘de bulunan Aden vilayeti 1839 yılında İngiltere tarafından işgal edilerek uzun yıllar sömürülürken Marksist ideolojiyi referans alan bir gerilla hareketi doğdu.
İngiliz varlığının doğurduğu bu hareket 1967 yılında sosyalist bir devlet kurarak 128 yıllık İngiliz egemenliğine son verdi.
Kuzey‘de ise I. Dünya Savaşı sonrası yönetim Şii Zeydi imamlarının yönetimine geçti.
1962 yılında da darbeyle Cumhuriyet rejimi getirildi.
Yemen‘deki her iki bölge arasında kabileler, aşiretler siyasal ve toplumsal hayatı yönlendiren güçler olarak ciddi farklar bulunmamaktadır.
1990’da ise Kuzey ve Güney Yemen birleşme kararı almıştı.

Yemen‘de Şii Husiler darbe yaptığında Suudi Arabistan‘ın, Arap ülkeleri arasında elçiliğini kapatan ilk devlet olması ve ülkedeki diplomatlarını geri çekmesi, yakın zamanda Yemen’de uzlaşma görünmediği anlamına geliyordu ve bu da durumun daha da kötüye gideceğinin işaretlerini veriyordu.

Arapların en fakir ülkesi Yemen’de geçen yılın ortalarından bu yana gelişmeler baş döndüren bir hızla devam ederken Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan‘ın müttefiki olduğu Hadi ve Hükümetine yeterince destek vermemesi de adeta bu saldırı bilerek hazırlandı diye düşündürüyor.

Suudi Arabistan liderliğinde 10 ülke (Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan, Fas, Ürdün, Pakistan, Mısır) Yemen‘e, askeri operasyon başlattı…
Suudi Arabistan liderliğinde 10 ülkenin Yemen‘e askeri operasyon başlatması İran-Suud üzerinden ABD-Batı’nin, Ortadoğu’da, mezhepsel savaş başlatmasıdır.

Fransa‘da yayımlanan haftalık mizah dergisi “Charlie Hebdo” saldırısını Suudi Arabistan‘ın, desteklediği IŞİD‘e biat eden Yemen El Kaide‘si üstlenmişti…
İran destekli Şii Husilerin darbe yaptığı Yemen‘de, Suudi Arabistan liderliğinde ABD-Batı ve 10 ülkenin askeri operasyon başlatmasının nedeni Bölgede, Husilere siper kazarak İran etkisinin önüne geçmek ama o siperde IŞİD‘in biat ettiği El Kaide de var.

Yemen‘e saldırı yapan koalisyondaki ülkeler Suriye‘deki, Cihadçılara da en fazla destek veren ülkeler ve Suriye‘deki, Cihadçılara da en fazla destek vererek Suriye‘yi, kan denizine çeviren rezil, haysiyetsiz ülkeler…

Yemen‘de Şii Husiler üzerinden başlatılan İran-Suud “soykırım amaçlı mezhep savaş“ı, geniş bir savaşa neden olacak.
Irak, Suriye, Somali, Libya şimdi de Suudi Arabistan ve Sünni ülkelerin Aşiret yapısının en güçlü olduğu Yemen operasyonu “soykırım amaçlı mezhep savaşı” boyutuna taşıyor.

Şii Husiler,”Yemen Halkı özgürdür ve düşmana karşı vatanını savunmakta kararlıdır. Biz İran olmadan da Yemen’i savunabiliriz” diyorlar.
Hizbullah’ın Lübnan’da oynadığı rolü Yemen’de de Husiler, neden oynamasın?

Kızıl Denizi Aden Denizine bağlayan, çok sayıda geminin geçiş yaptığı ve stratejik önemi nedeni ile hem Kahire, hem de Riyad için kırmızı çizgi olan Bab’ül Mandeb Boğazı’a Şii Husilerin ulaşmasını Araplar, Kızıl Deniz ve Umman Denizi üzerinden kendilerine tehdit olarak görüyor.
Geçmişte Kuzey-Güney diye bölünen Yemen‘i Suudi Arabistan ve Sünni ülkeler tekrar bölerse Güney‘in, Suudi Arabistan‘a yakınlaşması ile Suudi Arabistan, Umman Denizine açılabiliyor.

Yemen’de başını Suudi Arabistan’ın çektiği saldırı koalisyonundaki ülkeler AKP‘nin, Suriye’yi kan gölüne çeviren Suriye‘deki ortakları.
AKP, dış Politikada Suriye‘de, yaptığı hatayı Yemen‘de de, yapar mı?

ABD‘nin, İran‘a yakınlaşmasından rahatsız olan “İsrail-Suudi Arabistangizli gizli görüşme yapıyorlar” dediğimde bazı Ortadoğu uzmanları Suudi Arabistan, Yemen‘e saldırmaz diyorlardı.
Ne oldu?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.